Niestety tego typu działania z reguły kończą się dla kierowców bardzo nieprzyjemnie. Warto bowiem podkreślić, że niezatrzymanie pojazdu do kontroli, mimo sygnałów dawanych przez poruszających się radiowozem funkcjonariuszy, to poważne przestępstwo.

Jednak kierowców próbujących umknąć przed radiowozem czy jak najszybciej oddalających się z miejsca kolizji nadal nie brakuje. Zwykle takie osoby mają poważny powód do ucieczki. Po ich zatrzymaniu bardzo często okazuje się, że prowadzili samochód pod wpływem alkoholu bądź już wcześniej nałożono na nich zakaz prowadzenia pojazdów.

Przyczyną niezatrzymania do kontroli może być również fakt posiadania w samochodzie substancji odurzających czy podróżowania kradzionym pojazdem. Tacy kierowcy są świadomi, że w przypadku zatrzymania grozi im surowa kara, dlatego za wszelką cenę próbują uniknąć spotkania z policją.

Jednak za niezatrzymanie samochodu na polecenie funkcjonariusza grozi surowa kara. Mniej dotkliwe konsekwencje poniesiemy w przypadku zignorowania policjanta stojącego przy drodze, który zatrzymuje samochód lizakiem. Jest to traktowane tylko jako wykroczenie.

Inaczej jest w przypadku niezatrzymania samochodu, mimo sygnałów dawanych przez policjantów jadących radiowozem. To już nie jest wykroczenie, a przestępstwo. Grozi za nie nawet 5 lat więzienia. Karę za tego typu czyn określa obowiązujący od czerwca 2017 roku artykuł 178b „Kodeksu karnego”:

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W takich przypadkach rzadko kończy się jednak na jednym zarzucie. Ucieczka przed radiowozem może być potraktowana m.in. jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. W ten sposób kierowca naraża się na karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Tymczasem próby ucieczki przed policją rzadko bywają skuteczne. Większość pościgów kończy się ujęciem sprawcy lub tragicznym wypadkiem. Warto wiedzieć, że jeśli w trakcie ucieczki przed policją dojdzie do wypadku, to sprawca za wszelkie szkody musi zapłacić z własnej kieszeni.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... NOWOŚĆ W POLSKIEJ SŁUŻBIE ZDROWIA. INTERNETOWE KONTO PACJENTA - CO TO I CZY TRZEBA JE ZAŁOŻYĆ

Warto sobie przypomnieć... WESZŁY W ŻYCIE NOWE PRZEPISY O RUCHU DROGOWYM. OD DZIŚ KIEROWCY MAJĄ DODATKOWE OBOWIĄZKI

Portal "Życie" informował również o... WAŻNE ZMIANY NA DROGACH. KIEROWCY BĘDĄ MOGLI KORZYSTAĆ Z BUSPASÓW. W JAKICH SYTUACJACH