Co do tego, że zmiany w organizacji ruchu drogowego, by ten był bardziej bezpieczny, nie ma wątpliwości. Należy pamiętać, że istotne jest edukowanie kierowców – choć nietrzeźwi potrafią stanowić ogromne zagrożenie, to ponad 93% wypadków jest spowodowanych przez trzeźwych kierujących.

Mówi się, że kary za prowadzenie pojazdu mają w Polsce wzrosnąć. I fakt – to bardzo niebezpieczne, należy tępić takie zachowania. Jednak trzeźwi kierowcy powodują jeszcze więcej zdarzeń.

Według statystyk w 2018 roku miało miejsce 31 674 wypadków, w których były 2862 ofiary śmiertelne, zaś 37 359 rannych. Pijani kierowcy stanowili 6,7% sprawców (2134 osoby), swoim postępowaniem doprowadzili do śmierci 266 osób (9,3%), a w tych zdarzeniach rannych było 2439 (6,5%). Aż 93,3% wypadków spowodowali trzeźwi kierowcy. Wśród wspomnianych sprawców byli także nietrzeźwi piesi, a niektórzy z nich stali się także ofiarami.

Nietrzeźwi kierujący pojazdami (nie tylko samochodami) spowodowali 1614 wypadków z 203 ofiarami śmiertelnymi oraz 1965 rannymi.

Warto pamiętać, że polskie prawo jest bardzo surowe wobec nietrzeźwych kierowców – są oni skazywani na pozbawienie wolności, bez tzw. zawiasów, i mogą stracić prawo jazdy na 15 lat lub nawet dożywotnio.

Planuje się zmianę prawa, która sprawi, że pieszy będzie mieć pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy.

Mówi się również o wprowadzeniu możliwość korzystania z buspasa, jeśli w pojeździe będą się znajdować co najmniej 4 osoby. Sprawdzi się to w przypadku kierowców, którzy jeżdżą z rodzicami, ale należy pamiętać, że ciężko będzie zweryfikować poprawne korzystanie z buspasów – już nie wystarczy fotoradar, jak obecnie.

Przypomnij sobie o… TYSIĄCE OSÓB DOSTANĄ NIŻSZE WYNAGRODZENIE W LISTOPADZIE. KTO CHCIAŁ TEGO UNIKNĄĆ, MUSIAŁ PODPISAĆ JEDEN DOKUMENT

Jak informował portal Życie: JAN PAWEŁ II WYRÓŻNIŁ KIEDYŚ POLSKIE MIASTO. TERAZ PRZYPOMNIANO JEGO SŁOWA

Portal Życie pisał również o… TERAZ ZA ZAKUPY ZAPŁACIMY W ZUPEŁNIE NOWY SPOSÓB. POPULARNY MARKET WPROWADZA INNOWACYJNĄ USŁUGĘ