Prezydent Andrzej Duda podpisując nowelizację prawa potwierdził zapowiadane zmiany w przepisach ruchu drogowego. Nowe zasady mają wejść w życie w ciągu 21 dni od dnia ich ogłoszenia. Czego dotyczą?

Mianowicie, w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek tworzenia "korytarza życia" oraz "jazdy na suwak". Warto dodać, że te kwestie zostały objęte prawnie już przez wiele innych państw, w tym m.in. Austrię, Niemcy, Szwajcarię, czy Czechy.

Zmiany przepisów, jak zapowiadał w październiku, minister infrastrukty, Andrzej Adamczyk są konieczne, by zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Chodzi głównie o to, by kierowcy umożliwiali przejazd na drogach pojazdom uprzywilejowanym.

I choć, dla wielu kierowców, zrobienie miejsca dla przejeżdzających wozów strażackich, radiowozów policyjnych i karetek pogotowia ratunkowego jest oczywiste, tym gorzej już to zamierzenie wykonać. Nie każdy wie, jak prawidłowo ustawić się na jezdni, by wykonać "korytarz życia".

Jak wiadomo, takie zachowanie jest kluczowe. W przeciwnym razie, akcja ratownicza może się opóźnić, a konsekwencje tego mogą być naprawdę tragiczne. Gdy w grę wchodzi ludzkie życie najważniejszy jest czas i sprawne działanie służb.

Wiedza kierowców, w zakresie "jazdy na suwak" oraz tworzenia "korytarzy życia" zwiększa szanse na pomyślność akcji ratunkowej. Strażacy zapewniają, że nic bardziej nie przeszkadza w dotarciu na miejsce zdarzenia niż zablokowana jezdnia i nieumiejętnie ustawione pojazdy.

Zatem kierowcy muszą liczyć się z nowym obowiązkiem, gdyż w przeciwnym razie grozić im będzie mandat od 20 do 500zł.

Chcesz wiedzieć jak prawidłowo wykonać "korytarz życia"? Nauczą Cię tego przedszkolaki: PRZEDSZKOLAKI W AKJI. UCZĄ KIEROWCÓW JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ "KORYTARZ ZYCIA" [WIDEO]

Pozostając w tematyce nowych przepisów drogowych, przeczytaj ten artykuł: BŁĘDNY ZAPIS W NOWYCH PRZEPISACH O RUCHU DROGOWYM! JAK TO WPŁYNIE NA KIEROWCÓW?

Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami z kraju: CZY W POLSCE BĘDZIEMY PRACOWAĆ KRÓCEJ? NIEBAWEM W SEJMIE MA POJAWIĆ SIĘ PROJEKT NOWEJ USTAWY