Czy więcej wolnego w tygodniu wpłynęłoby na efektywność pracowników i czy przy krótszym tygodniu pracy należałoby się liczyć z mniejszym wynagrodzeniem?

Problem skrócenia tygodnia pracy powraca w Polsce jak bumerang. I choć w ubiegłym roku, pomysł Partii Razem, w wyniku, którego Polacy mieliby pracować 35 godzin w skali tygodnia, zamiast 40, nie wszedł w zycie, idea ta jest wciąż aktualna.

W obecnej kadencji partia zapowiada, że posłowie złożą w tej sprawie projekt ustawy. Co więcej, zdaniem przedstawicieli partii Razem, mogą oni liczyć na wsparcie ze strony całej Lewicy. Jak donosi "Głos Wielkopolski" m.in. posłanka-elekt z Wiosny Katarzyna Ueberhan, tak komentuje sprawę:

"Polacy pracują w bardzo dużym wymiarze godzin, ale też jesteśmy jednymi z najmniej efektywnych. A dla mnie jako pracodawcy, nigdy nie był najważniejszy czas pracy, tylko właśnie efektywność"

Posłanka dodaje, że często ilość wymaganych obowiązków można wykonywać dużo sprawniej, poświęcając na nie zdecydowanie mniej czasu. Jak zaznacza, to nie liczba godzin decyduje o efektach.

Na korzyści wynikające, ze skrócenia tygodnia pracy, uwagę zwracają także związki zawodowe. Ich przedstawiciele podkreślają, że Polacy pracują najwięcej w Europie, a mimo to, nie osiagają satysfakcjonujących wyników. Z kolei są państwa, w których obywatele pracują znacznie krócej, a ich efektywność jest wyższa np. Japonia.

Odmienne zdanie na temat pomysłu polityków partii Razem, mają przedsiębiorcy, którzy zauważają, że mniejsza liczba godzin pracy przełożyłaby się na zmianę wynagrodzenia. Mianowicie, nikt nie chciałby zarabiać mniej.

W rozmowie dla "Głosu Wielkopolskiego", swoją opinię wyraził Jacek Kulik, członek Wielkopolskiego Związku Pracodawców „Lewiatan”:

"Każdy chciałby zarabiać więcej i pracować mniej, ale trzeba spojrzeć na konsekwencje – przy ograniczeniu tygodnia pracy, Polska gospodarka będzie mniej konkurencyjna. Wzrosną koszty pracy, bo firmy walcząc o pracowników będą zwiększały wynagrodzenia co przełoży się na wzrost cen produktów, ale to doprowadzi do wzrostu inflacji, fali bankructw i ograniczenia produkcji."

Jaką decyzję podejmie Sejm i czy faktycznie krótszy tydzień pracy jest dla Polaków dobrym rozwiązaniem? Na odpowiedzi na te pytania przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Sprawdź, także, kto już wprowadził krótszy system pracy: TEN PRACODAWCA WPROWADZIŁ 4-DNIOWY SYSTEM PRACY I NIE ZMNIEJSZYŁ PENSJI! JAKI BYŁ EFEKT?

Przekonaj się też, czy masz pełną kontrolę nad swoimi finansami: BANK PRZETRZYMUJE TWOJE PIENIĄDZE, A TY MOŻESZ NAWET O TYM NIE WIEDZIEĆ! MOŻE TEŻ ODZYSKASZ NIEMAŁĄ SUMKĘ?