"Korytarz życia" to metoda stworzenia wolnej przestrzeni na drodze dla pojazdów uprzywilejowanych. Wówczas użytkownicy drogi muszą ustawić się w taki sposób, by na jezdni znalazło się miejsce na przejazd dla wozów strażackich, radiowozów policyjnych czy karetek pogotowia.

Mianowicie, kierowcy muszą zbliżyć się do najbliższych krawędzi jezdni. Kiedy zrobią to zarówno użytkownicy lewego, jak i prawego pasa, pojazd uprzywilejowany nie będzie miał problemu z szybkim dotarciem na miejsce,

Jednak, co się stanie, gdy "korytarz życia" zostanie wykonany nieprawidłowo? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zablokowany przejazd uniemożliwi ratownikom, strażakom, czy policjantom dotarcie na miejsce zdarzenia. A jak wiadomo, podczas akcji ratunkowej liczy się czas.

Koniecznie więc trzeba mieć świadomość tego, jak zachować się w sytuacji, kiedy na jezdni dostrzeżemy pojazd uprzywilejowany. I choć w sieci pojawia się mnóstwo informacji na ten temat nie każdy kierowca wie, jak się prawidłowo ustawić. Na szczęście są tacy, którzy mogą się pochwalić takimi umiejętnościami.

Wiedzą na ten temat niejednego dorosłego zawstydziłyby też dzieci. Dowodem na to jest filmik nagrany przez przedszkolaki ze Stęszewa pod Poznaniem. Maluchy pokazuja na nim, jak prowidłowo ustawić swój pojazd, by "korytarz życia" był poprawnie wykonany.

Jak podaje "TVN24" dzieci same wykazały zainteresowanie taką tematyką i szybko nauczyły się kilku kluczowych zasad. O tym, jak przebiegały zajęcia opowiada strażak z OSP Poznań- Głuszyna:

"To były dwudniowe zajęcia, pokazywaliśmy filmiki, które można znaleźć w internecie, tłumaczyliśmy zasady korytarza, i tak powstał filmik..."

Zachowanie przedszkolaków to dowód na to, że zasady drogowe wcale nie są trudne, a każdy z nas powinien je znać. Zwłaszcza, jeśli chodzi o te, które mogą w przyszłości uratować komuś życie.

Warto zaznaczyć, że w wielu krajach m.in. w Austrii, Niemczech, Czechach czy Szwajcarii tworzenie korytarza ratunkowego jest uregulowane prawnie. W Polsce problem ten nadal nie został rozwiązany. Jednak posłowie zapowiadają, że jeszcze w tym roku kwestie korytarzy życia i tzw. jazdy na suwak zostaną uregulowane.

18 pażdziernika podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę na konieczność zmian w przepisach drogowych. Ponadto zaznaczył, że sprawy związane z uregulowaniem prawnym kwestii umożliwiania przejazdu pojazdom ratunkowym są kluczowe, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.

📢KORYTARZ RATUNKOWY to dziecinnie proste! Dzieci z przedszkola Chatka Puchatka w Stęszewie pokazały jak prawidłowo wykonać "KORYTARZ RATUNKOWY" A czy Ty potrafisz właściwie zachować się na drodze gdy nadjeżdżają służby ratunkowe??? 🚓🚑🚒 Udostępnij! Zapamiętaj! Korytarz Ratunkowy

Gepostet von Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna am Donnerstag, 31. Oktober 2019

Dowiedz się więcej o przepisach ruchu drogowego: BŁĘDNY ZAPIS W NOWYCH PRZEPISACH O RUCHU DROGOWYM! JAK TO WPŁYNIE NA KIEROWCÓW?

Zobacz także: AUTO W ROWIE, KIEROWCA BEZ PRAWA JAZDY, A W ŚRODKU...10 OSÓB! JAK TO SIĘ MOGŁO STAĆ?

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami w kraju? Przeczytaj ten artykuł: CZY W POLSCE BĘDZIEMY PRACOWAĆ KRÓCEJ? NIEBAWEM W SEJMIE MA POJAWIĆ SIĘ PROJEKT NOWEJ USTAWY