W tym miesiącu niektórzy Polacy mogą otrzymać niższe wynagrodzenia. Ich wypłaty będą mniejsze nawet o 1000 złotych! Wszystko przez to, że przekroczyli już drugi próg podatkowy.

Niektórych pracowników może spotkać niebawem niemiłe zaskoczenie. Ich przedświąteczna wypłata może się znacznie różnić od dotychczasowych pensji. Będzie to nawet o 1000 złotych mniej.

Chodzi tu o osoby, które przekroczyły drugi próg podatkowy. Choć znajdują się w 10 proc. najlepiej zarabiających pracowników w Polsce, niebawem ich wynagrodzenia zostaną znacznie uszczuplone.

Mniejszą wypłatę otrzymają Polacy, których dochód przekracza 7127 złotych brutto. Obliguje on bowiem pracowników do odprowadzenia 32 proc. stawki PIT od danej „nadwyżki”.

Wynagrodzenia zostaną zatem uszczuplone o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zostaną przez pracodawców pobrane z pensji pracowników, przez co ich wypłaty będą dużo skromniejsze.

Warto wspomnieć, że do naliczenia wyższej zaliczki na podatek dochodowy pracodawca jest zobowiązany od miesiąca następnego po tym, w którym doszło do przekroczenia progu podatkowego.

Tymczasem do września 2019 roku zamiast 17 proc. stawki podatkowej, obowiązywał 18 proc. PIT. Oznacza to, że od października pracodawca pobiera od pracownika 17 proc. pensji na poczet podatku, jeśli dochód zatrudnionego nie przekracza 85 528 złotych.

Jeśli jego dochód jest większy, nadwyżka opodatkowana jest właśnie 32 proc. stawką. Oznacza to, że wynagrodzenia za ostatnie miesiące tego roku będą obniżone, ponieważ pracodawcy muszą pobrać od swoich pracowników wyższą zaliczkę na podatek dochodowy.

Warto sobie przypomnieć... ZUS OBNIŻYŁ EMERYTURĘ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO. POMIMO TEGO, PREZES NADAL DOSTAJE CO MIESIĄC KOKOSY

Na portalu "Życie" dowiesz się także... ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2020 ODCZUJĄ WSZYSCY PRACOWNICY. CHODZI RÓWNIEŻ O WYMIAR URLOPU

Portal "Życie" informuje również o... PILNA WIADOMOŚĆ OD SAMORZĄDÓW, NIE MA PIENIĘDZY NA PENSJE. CZY TO OZNACZA BRAK WYPŁAT TUŻ PRZED ŚWIĘTAMI