Jak informuje serwis „Goniec”, zapadł przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach daje nadzieję tysiącom emerytów w całej Polsce. Zgodnie z nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych został zobligowany do ponownego przeliczenia wysokości świadczenia wypłacanego kobiecie, której emerytura została zaniżona. Wyrok może okazać się precedensem.

Na tym wyroku seniorzy mogą zyskać

Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku‑Białej z 25 marca 2025 roku. Zgodnie z tym orzeczeniem ZUS ma obowiązek ponownego przeliczenia emerytury mieszkance Śląska. Urodzona w 1954 roku kobieta skorzystała z prawa do wcześniejszej emerytury. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, przeszła na świadczenie powszechne.

ZUS przy obliczaniu jej świadczenia pomniejszył je o sumę wypłaconych wcześniej świadczeń. Po wyroku kobieta zyskała 281,13 zł w skali miesiąca. Dodatkowo może się ona ubiegać o wyrównanie obejmujące okres od 2015 roku. To daje jej dodatkowo ponad 24 tys. zł. To kwota, która zdecydowanie może poprawić jakość życia seniorów.

Szczególnie dużo – zdaniem „Gońca” – mogą zyskać osoby, które przez lata otrzymywały zaniżone świadczenie i nie miały świadomości, że tak się dzieje. Teraz mogą dochodzić swoich praw, bo sąd II instancji potwierdził, że ZUS zaniżając świadczenia, de facto łamał prawo.

ZUS / YouTube:  Telewizja Asta
ZUS / YouTube: Telewizja Asta
ZUS / YouTube: Telewizja Asta

Dla kogo wyrok oznacza korzyść?

Z bezprecedensowego wyroku mogą skorzystać osoby, które pobierały wcześniejszą emeryturę (dotyczy to m.in. kobiet pobierających wcześniejszą emeryturę) i po osiągnięciu wieku emerytalnego przeszły na emeryturę. To właśnie im ZUS przez lata pomniejszał świadczenia o sumę wcześniej wypłaconą w ramach wcześniejszych świadczeń.

„Goniec” wskazuje, że aby skorzystać na wspomnianym wyroku, należy złożyć do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, w którym powołamy się na wyrok Sądu Apelacyjnego z 2025 roku, który uznał działanie ZUS za niekonstytucyjne.

W przypadku odmownej decyzji ze strony ZUS, należy w ciągu 30 dni odwołać się od decyzji do sądu pracy. Nie warto się poddawać, bo jak pokazuje wyrok katowickiego sądu, sędziowie coraz częściej przyznają racje emerytom.

Pieniądze/Pixabay

To też może cię zainteresować: Andrzej Duda spotkał się z papieżem. Wspomniał o Karolu Nawrockim podczas audiencji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ząbki. Pożar bloku w centrum uwagi. Służby komentują możliwość podpalenia

O tym się mówi: Prokuratura podjęła decyzję ws. męża Beaty Klimek. Tego nikt się nie spodziewał