Wyraźnie widać, że państwowy budżet potrzebuje dodatkowej gotówki. Programy socjalne, które zostały wprowadzone, a także te, które dopiero planuje się wprowadzić, wymagają środków.

Zapewne to jeden z powodów, który popchnął ZUS do realizacji nowego sposobu pozyskiwania pieniędzy.

ZUS przeprowadza coraz częstsze kontrole. W pierwszej kolejności zabrano się za fałszywe zwolnienia lekarskie. Tylko w 2019 roku wykryto ponad 30 tysięcy sytuacji, w których zwolnienia były nieprawidłowo wykorzystane lub wypisane bez powodu.

Co jakiś czas głośno robi się o kontrolach, które przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są one coraz bardziej zaostrzane, by ukrócić branie nielegalnych zwolnień. Sprawia to, że ZUS może sobie pozwolić na wypłatę środków osobom, które rzeczywiście mają problemy zdrowotne.

ZUS zajmuje się kontrolą nie tylko zasiłków macierzyńskich, ale także zwolnień lekarskich.

Jak podaje Bezprawnik, w tym roku, choć jeszcze się nie skończył, ZUS już odzyskał rekordową sumę środków. Według danych, które ujawnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w terminie od stycznia do września bieżącego roku miało miejsce 468 tysięcy kontroli.

Podczas przeprowadzanych kontroli wykryto nieprawidłowości i wstrzymano ponad 30 tysięcy zasiłków, co dla budżetu, jakim dysponuje ZUS, oznacza oszczędności w wysokości 155,9 mln złotych.

W zeszłym roku w tym samym okresie oszczędności ZUS wyniosły o 10 mln złotych mniej – w okresie od stycznia do września 2018 roku przeprowadzono 358,6 tysięcy kontroli, w wyniku których wstrzymano 23,4 tysiące zasiłków i zaoszczędzono łącznie 146,5 miliona złotych.

Zapewne w okresie jesiennym osób, które skorzystają ze zwolnień lekarskich, tych kontroli będzie jeszcze stosunkowo sporo.

Tak, jak przypominaliśmy jakiś czas temu, każda osoba idąca na zwolnienie powinna podać lekarzowi swój aktualny adres zamieszkania. Wszystko po to, by kontrolerzy mogli sprawnie przeprowadzić kontrolę.

Gdy osoby korzystającej ze zwolnienia nie będzie pod podanym adresem – może mieć spore problemy. Jeśli chcemy np. wyjechać, by ktoś inny mógł się nami zaopiekować, musimy poinformować o tym ZUS w ciągu maksymalnie 3 dni.

„Ubezpieczony jest zobowiązany poinformować płatnika składek oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu, o którym mowa w ust. 5c, w trakcie niezdolności do pracy, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.”

Przypomnij sobie o… ŚWIETNA PROMOCJA W PRZEBOJOWEJ APLIKACJI! ZAŁOŻYSZ KONTO ZA DARMO I JESZCZE DOSTANIESZ PIENIĘŻNY BONUS!

Jak informował portal Życie: CZY WIEK EMERYTALNY ZOSTANIE PODWYŻSZONY? MINISTER WYGADAŁA SIĘ PODCZAS WYWIADU

Portal Życie pisał również o… PRZYJĘTO USTAWĘ O LIKWIDACJI OFE. CO ZROBIĆ, BY NIE STRACIĆ PIENIĘDZY