Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się o kwestii ochrony środowiska. Szacuje się, że co roku ok. 20 mln ton plastikowych opakowań, trafia do oceanów i niszczy środowisko. Takie działanie może doprowadzić do katastrofy ekologicznej, dlatego ludzkość powinna podjąć radykalne kroki, aby temu zapobiec.

Na szczęście coraz więcej naukowców stara się znaleźć sposoby, które mogą ochronić naszą planetę przed wyniszczeniem. Powstaje wiele wynalazków, które będę poprawiać sytuację Ziemi. Jednym z nich jest projekt dwóch młodych studentek.

Bakteria, która zjada plastik i zamienia go w wodę

Dużym przełomem może być bakteria opracowana przez studentki Jeanny Yao i Mirandę Wang. 20-latki rozpoczęły swój projekt jeszcze w latach szkolnych. Wydaje się, że może być on niezmiernie skuteczny w walce z zanieczyszczeniami. Dziewczyny otrzymały wszystkie niezbędne zgody oraz dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy dolarów, na wprowadzenie w życie i udoskonalenie nowej bakterii.

Młode studentki stworzyły drobne bakterie, które są zdolne do przekształcania plastiku w dwutlenek węgla i wodę. Bakteria może być wykorzystywana na dwa sposoby: do oczyszczenia terenów zanieczyszczonych plastikiem, a także do bardziej zrównoważonej produkcji odzieży.

-„Myślimy, że nie jest możliwym by ludzie w stu procentach przestali używać plastiku. Z tego względu potrzebujemy technologii, która pozwoli go rozbijać i sprawiać, że stanie się biodegradowalny” – powiedziała jedna ze studentek.

Jak wygląda działanie bakterii w praktyce?

W pierwszej kolejności plastik jest rozpuszczany przez bakterie, a enzymy katalizują go, dzięki czemu staje się plastyczne. W trwającym 24 godziny procesie, część tworzywa zamienia się w wodę, a reszta może ulec rozkładowi na specjalnej stacji, gdyż zachowuje się podobnie jak resztki jedzenia na kompostowniku.

Na portalu "Życie" dowiesz się również o... NOWOŚĆ W POLSKIEJ SŁUŻBIE ZDROWIA. INTERNETOWE KONTO PACJENTA - CO TO I CZY TRZEBA JE ZAŁOŻYĆ

Warto sobie przypomnieć... WSTRZĄSAJĄCE ODKRYCIE NAUKOWCÓW. NAWYK, KTÓRY UWAŻANY JEST ZA ZDROWY, MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNEJ CHOROBY

Portal "Życie" informował także o... KUBA WOJEWÓDZKI ZOSTANIE OJCEM? DZIENNIKARZ ZDOBYŁ SIĘ NA PORAŻAJĄCE WYZNANIE