Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje w miejscach publicznych na terenie całego kraju niemal od początku pandemii. W ubiegłym roku w niektórych miesiącach dochodziło do pewnych modyfikacji tego obowiązku, jednak już od pewnego czasu takich restrykcji musimy przestrzegać niemal cały czas.

Maseczki nie dla wszystkich?

Jak jednak informuje portal Pikio, nie wszyscy jesteśmy zobligowani do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak się okazuje, do tej pory maseczki nie musiały nosić osoby, które nie mogą jej samodzielnie założyć lub zdjąć, a także osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną.

Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił nieco rozszerzyć listę osób, które są zwolnione z obowiązku noszenia maseczki podczas przebywania w przestrzeni publicznej.

Okazuje się zatem, że maseczki nie muszą nosić osoby, które zmagają się z zaburzeniami układu krążenia oraz układu oddechowe i neurologicznego, które związane są z niewydolnością krążenia oraz niewydolnością oddechową. Aby jednak nie otrzymać mandatu za brak maseczki, osoby takie zobowiązane są do posiadania zaświadczenia lekarskiego, za pomocą którego potwierdzą swoje schorzenia.

Lekarze są sceptyczni

– Niezależnie od tego, gdzie przebywają te osoby - czy w transporcie publicznym, czy na dworze, muszą mieć przy sobie zaświadczenie wystawione przez lekarza, które potwierdza problem i wskazuje jednostkę chorobową z listy znajdującej się w rozporządzeniu – zaznaczył Adam Niedzielski – minister zdrowia.

Lekarze są jednak dość zaniepokojeni decyzją ministra zdrowia, bowiem obawiają się, że Polacy specjalnie będą wymuszać takie zaświadczenia od swoich medyków, aby uniknąć konieczności noszenia maseczki. Jak doskonale wiemy, takie zachowanie może przyczynić się do jeszcze większego rozwoju pandemii w naszym kraju.

Co więcej, rzecznik Ministerstwa Zdrowia – Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że jeśli faktycznie dojdzie do takich sytuacji i Polacy będą nadużywać zaświadczeń lekarskich, to rozporządzenie zostanie wycofane.

Jak informował portal "Życie": NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAK MOCNYCH SŁÓW ZE STRONY LESZKA MILLERA! CO TAKIEGO TAK MOCNO SPROWOKOWAŁO POLITYKA

Przypomnij sobie: VIOLA KOŁAKOWSKA W MOCNYCH SŁOWACH KOMENTUJE OPUBLIKOWANE PRZEZ ANDRZEJA PIASECZNEGO NAGRANIE. ZARZUCA MU KŁAMSTWO. O CO CHODZI

Portal "Życie" pisał również: KRZYSZTOF KOWALEWSKI PRZESZEDŁ W SWOIM ŻYCIU NAPRAWDĘ CIĘŻKIE CHWILE. LOS NIE ZAWSZE UŚMIECHAŁ SIĘ DO ZNANEGO AKTORA

Pisaliśmy również o: JAKA BĘDZIE TEGOROCZNA WIELKANOC? CZY TRZECIA FALA PANDEMII KORONAWIRUSA SPOWODUJE, ŻE POWTÓRZY SIĘ SCENARIUSZ Z UBIEGŁEGO ROKU