Niestety, dziś znów odnotowaliśmy wzrost nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 23975 osobach zakażonych, a także 637 kolejnych zgonach.

Sytuacja jest bardzo poważna.

Dziś gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia był wiceminister zdrowia – Waldemar Kraska. Minister został przez dziennikarzy zapytany o dwie, z pozoru sprzeczne wypowiedzi, jakie do tej pory pojawiły się w mediach.

Jak się okazuje, minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że przewiduje zaszczepienie na koronawirusa wszystkich dorosłych Polaków. Premier Mateusz Morawiecki wyznał natomiast, że szczepienia te nie będą przymusowe. Jaka więc jest ostateczna decyzja rządu w tej sprawie?

- Rzeczywiście nie chcemy Polaków zmuszać do tego szczepienia, ale chcemy ich przekonać, że to jest jedyna metoda, aby zakończyć pandemię, jedyna metoda, aby powrócić do normalności – zaznaczył w rozmowie Waldemar Kraska.

Czy Polacy poddadzą się szczepieniom?

Minister zaznaczył także, że wierzy w roztropność Polaków i w to, że zdecydowana większość będzie chciała ustrzec się przed koronawirusem i podda się szczepieniu.

Według sondaży przeprowadzonych przez RMF oraz Dziennik Gazetę Prawną obecnie nieco ponad 50% Polaków deklaruje, że nie zaszczepi się na koronawirusa. Waldemar Kraska zwrócił jednak uwagę na fakt, że do tej pory na grypę szczepiło się zaledwie około 4% populacji.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że w tej kwestii niezwykle duże znaczenie ma kampania medialna, której zadaniem będzie uświadomienie Polaków jak ważne jest szczepienie przeciwko koronawirusowi.