Na ten moment pandemia koronawirusa nie ustępuje, a nawet przybiera na sile. Chorych przybywa, a w szpitalach zaczyna brakować miejsc. Na ten moment nie można przewidzieć, jak sytuacja rozwinie się dalej.

Syttuacja jest bardzo dynamiczna

W ciągu ostatnich dni obostrzenia zmieniają się bardzo dynamicznie. Na ten moment na terenie całego kraju wymagane jest noszenie maseczki podczas przebywania w miejscach publicznych, także na świeżym powietrzu. Dodatkowo nie działają baseny i siłownie, restauracje są czynne tylko do 21 (potem możliwe jest składanie zamówień na wynos), a wiele szkół i uczelni wyższych wdrożyło nauczanie zdalne.

Nadal jednak dość sporo kontrowersji budzi brak zamknięcia kościołów. Wprowadzone zostały co prawda ograniczenia odnoszące się do ilości osób przebywającej jednocześnie w kościele, jednak doskonale wiemy, że wierni nadal uczęszczają na nabożeństwa. Głos w tej sprawie zabrali ostatnio biskupi, którzy zachęcają wiernych do pozostania w domach.

Duchowni zabrali głos

Dyspensy od niedzielnych mszy udzielił między innymi arcybiskup Marek Jędraszewski z archidiecezji krakowskiej. Podobne kroki podjął także arcybiskup Grzegorz Ryś z diecezji łódzkiej oraz arcybiskup warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Decyzje takie są wynikiem apelu, jaki do duchownych skierowała w ostatnich dniach Konferencja Episkopatu Polski.

- Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane. Skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem – brzmi apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Taką decyzję Konferencji Episkopatu Polski pochwalili także specjaliści. Profesor Włodzimierz Gut uznał takie kroki za jak najbardziej stosowne.

– Jak każde inne rozwiązanie rozrzedzające populację. Każde miejsce, w którym skupiają się ludzie, może stanowić zagrożenie – powiedział ekspert.

Jak informował portal "Życie": CZY KORONAWIRUS MOŻE SKUTECZNIE UTRUDNIĆ WYPŁATY 500 PLUS? W JAKI SPOSÓB MOŻNA UNIKNĄĆ PROBLEMU Z WYPŁACENIEM ZASIŁKU

Przypomnij sobie: NIE MA JUŻ Z NAMI KULTOWEGO AKTORA, ZNANEGO Z HITÓW TELEWIZJI POLSKIEJ. PRZYJACIELE I ZNAJOMI PRZEKAZALI SMUTNĄ INFORMACJĄ, WIELBICIELE ZAŁAMANI

Portal "Życie" pisał również: KANCELARIA PREMIERA PRZEKAZUJE BARDZO SMUTNE WIEŚCI. KONDOLENCJE PŁYNĄ Z CAŁEJ POLSKI. ODESZŁA OD NAS KOLEJNA ZNANA OSOBA