Jak doskonale wiemy liczba chorych na koronawirusa rośnie w zastraszającym tempie. Jak się okazuje, nowy wirus w znacznym stopniu może przyczynić się do problemów z dostępnością niektórych leków.

Polaków czekają ogromne problemy?

Według informacji, jakie przekazała Naczelna Izba Aptekarska, już niedługo Polacy będą musieli zmierzyć się z poważnymi brakami w aptekach. Jak informują eksperci mogą wystąpić problemy z dostępnością leków przeciwwirusowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych. Należy liczyć się także z tym, że zabraknie termometrów.

Taka sytuacja będzie spowodowana przede wszystkim rosnącą liczbą chorych na koronawirusa, a także zbliżającym się sezonem grypowym.

- W przypadku takich zdarzeń jak epidemia koronawirusa nie można wykluczyć czasowego zawieszenia czy ograniczenia dostaw, co może wpłynąć na dostępność niektórych leków – poinformował Tomasz Leleno – rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Nie kupimy wszystkich niezbędnych leków?

Jak dodaje portal Super Express, substancja czynna, która jest podstawowym składnikiem zdecydowanej większości leków, jest wytwarzana na terytorium Chin. Obecnie jednak, w tym kraju postanowiono zamknąć kilkanaście fabryk, które dostarczały farmaceutyków.

Co więcej, warto przypomnieć, że problemy z dostępnością wielu leków w aptekach miały także miejsce na samym początku pandemii, kiedy to Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje o 386 lekach, które nie będą dostępne w aptekach. Na tej liście znalazły się także leki przeciwwirusowe oraz wspomagające leczenie przeziębienia. Czy tym razem sytuacja się powtórzy?

Jak informował portal "Życie": CZY NA DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH POLACY SPOTKAJĄ SIĘ Z BLISKIMI? MINISTERSTWO ZDROWIA ALARMUJE O MOŻLIWOŚCI WPROWADZENIA KOLEJNYCH OBOSTRZEŃ

Przypomnij sobie: PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POGRĄŻONY W OGROMNYM SMUTKU I ŻAŁOBIE. PEWNEJ OSOBY NIE MA JUŻ WŚRÓD NAS, INTERNAUCI NIE MOGĄ UWIERZYĆ

Portal "Życie" pisał również: KAŻDEGO DNIA PADAJĄ NOWE REKORDY ZAKAŻEŃ W POLSCE. NIE WYGLĄDA TO OBIECUJĄCO. SZCZERA WYPOWIEDŹ WIRUSOLOGA NA TEMAT SYTUACJI W KRAJU