Nie ulega wątpliwości, że już niedługo w naszym kraju letnie temperatury dobiegną końca. Z każdym dniem będzie coraz zimniej, zacznie się więc sezon grzewczy. Niestety, wiemy jednak z czym on się wiążę. Już od wielu lat zmagamy się z problemem smogu, który najbardziej daje się we znaki w takich miastach jak Kraków czy też Warszawa.

Smog znów nam zagraża

Jak informuje portal Money, na Mazowszu zostanie wdrożony nowy Program Ochrony Powietrza, którego celem jest skuteczna minimalizacja zanieczyszczeń powietrza.

Jak się okazuje, zgodnie z nowym programem, mieszkańcy Mazowsza nie będą mogli rozpalać ognia w swoich kominkach w niektóre dni. Będą to przede wszystkim tak zwane dni smogowe, czyli takie kiedy poziom zanieczyszczeń w jednym metrze sześciennym powietrza jest wyższy niż 50 ug.

Według doniesień „Gazety Wyborczej” oznacza to, że Warszawiacy nie rozpalą swoich kominków nawet przez 25% całego sezonu grzewczego. Niestety w 2019 dni, w których podany poziom zanieczyszczeń był przekroczony było 65, natomiast rok wcześniej aż 94. Jak będzie w tym roku?

Niebezpieczne kominki

Niestety, mimo iż miło spędza nam się zimowe dni przy rozpalonym kominku, sam proces nie jest zbyt korzystny dla środowiska. Podczas palenia drewna dochodzi do uwolnienia związków takich jak np. benzo(a)piren oraz innych substancji, które wykazują działanie rakotwórcze.

Jak się okazuje, mieszkańcy województwa mazowieckiego będą informowani poprzez system SMS o tym, czy dziś obowiązuje zakaz palenia w kominku. Warto zaznaczyć jeszcze, że zakaz ten nie będzie obowiązywał w domach, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła.

Jak informował portal "Życie": RODZINA I FANI ANDRZEJA STRZELECKIEGO SĄ ZASKOCZENI TAKIM ROZWIĄZANIEM? NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKIEJ PROPOZYCJI OD PRODUCENTÓW "KLANU"

Przypomnij sobie: BYŁY MINISTER ZDROWIA ZABRAŁ GŁOS NA TEMAT TEGO, CO JUŻ WKRÓTCE CZEKA POLAKÓW. NIE TYLKO KORONAWIRUS JEST DLA NAS ZAGROŻENIEM

Portal "Życie" pisał również: SCENY NICZYM Z FILMU W JEDNEJ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI! ŻYWIOŁ ZWYCZAJNIE ZASKOCZYŁ MIESZKAŃCÓW, WSZYSTKO ZNALAZŁO SIĘ W INTERNECIE