Jak się okazuje, nawet kryzys gospodarczy nie powstrzyma rządu przed podniesieniem wysokości składek ZUS. Jak się okazuje, wzrosną zarówno składki na emerytalne oraz na rzecz Funduszu Pracy, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne, rentowa oraz chorobowa.

Polacy nie będą zadowoleni

Jak informuje portal Super Express, składki ZUS, które zapłacimy już od 2021 roku wyniosą, jak przewiduje ustawa budżetowa 1075,68 złotych miesięcznie, co daje podwyżkę o 6,54 zł w stosunku do 2020 roku. Oczywiście w kwotę tę nie wlicza się składka na ubezpieczenie zdrowotne, która ustalana jest osobno na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego kwartału poprzedniego roku.

Co ze składką na ubezpieczenie zdrowotne?

– Biorąc pod uwagę sytuację w gospodarce, zakładam, że przeciętne wynagrodzenie w ostatnim kwartale tego roku wzrośnie tylko o 2,5 proc. Wówczas dałoby to liczoną na tej podstawie składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 371,40 zł miesięcznie – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, a także ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej – Łukasz Kozłowski.

– Wówczas pełna składka podstawowa z działalności wyniesie w przyszłym roku 1447,08 zł zł miesięcznie. Będzie więc tylko o 15,60 zł wyższa niż w tym roku. To niewiele, biorąc pod uwagę poprzedni coroczny wzrost składek o przeszło 114 zł – zaznaczył ekspert.

Mimo wszystko, Polacy nie będą zadowoleni z takiego obrotu spraw. Większość osób miała nadzieję, że ze względu na sytuację w wielu firmach, wywołaną przez koronawirusa, składki ZUS nie zostaną podniesione. Niestety, rzeczywistość okazuje się być całkiem inna.

Jak informował portal "Życie": MINISTER EDUKACJI ZABRAŁ GŁOS NA TEMAT POWROTU DZIECI DO SZKÓŁ. CO MA DO PRZEKAZANIA, TUŻ PRZED ROZPOCZĘCIEM ROKU SZKOLNEGO

Przypomnij sobie: MIJA 40. LAT OD PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH. W JEDNYM Z WYWIADÓW, LECH WAŁĘSA WSPOMINA MINIONE, TRUDNE CZASY

Portal "Życie" pisał również: JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ROZLICZENIE PODATKU OD DAROWIZN? MINISTERSTWO FINANSÓW NIE POZOSTAWIA WĄTPLIWOŚCI