Od kiedy zaczęliśmy zmagać się z pandemią koronawirusa w naszym kraju, doszło do wielu poważnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Jak się okazuje, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na udoskonalenie wielu z nich.

Czekają nas poważny zmiany

Jak informuje portal Lelum, wczoraj miała miejsce konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia, na której to Janusz Cieszyński - wiceminister zdrowia, zadeklarował, że już wkrótce wprowadzone zostaną zmiany w teleporadach.

— Teleporady stały się ważnym narzędziem opieki nad pacjentami w tych trudnych czasach. Dostrzegliśmy wiele ich zalet i na pewno chcemy, aby pozostały w POZ jako jedna z form opieki. Jednak widzimy potrzebę standaryzacji, opisania zasad postępowania i wskazania, kiedy należy zachować szczególną ostrożność i zbadać pacjenta osobiście, aby eliminować błędy i poprawiać jakość udzielanych świadczeń - poinformował podczas konferencji wiceminister zdrowia.

System będzie działał sprawniej?

Jak wiadomo, wytyczne dotyczące teleporad zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z dr hab. Agnieszką Mastalerz - Migas, która jest krajowym konsultantem w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- Przygotowane dokumenty obligują świadczeniodawców do organizacyjnego przygotowania placówek do płynnej realizacji świadczeń w ramach teleporad, a także zawierają praktyczne wskazówki dla personelu medycznego, jak bezpiecznie realizować teleporady w czasie epidemii - wyjaśniła dr hab. Agnieszka Mastalerz - Migas.

Jak się okazuje, nowe przepisy będą także regulować oraz usprawniać kierowanie pacjentów do konkretnych placówek, kiedy to lekarz podczas teleporady uzna, że jego pomoc nie jest wystarczająca.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia przedstawione zmiany mają pojawić się już pod wkrótce, bowiem pod koniec sierpnia.

Jak informował portal "Życie": SYTUACJA W PKP WYMKNĘŁA SIĘ SPOD KONTROLI. SANEPID INFORMUJE O KOLEJNYCH OGNISKACH KORONAWIRUSA

Przypomnij sobie: GOŚCIE KOLEJNEGO WESELA ZAKAŻENI KORONAWIRUSEM. CZY ORGANIZOWANIE TAKICH IMPREZ JEST TERAZ NA PEWNO BEZPIECZNE

Portal "Życie" pisał również: SZYKUJĄ SIĘ POTĘŻNE KONTROLE, URZĘDNICY BĘDĄ SPRAWDZAĆ PRZESTRZEGANIE PRAWA. CHODZI O EPIDEMIĘ, MOŻNA DOSTAĆ NAWET DO 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH MANDATU