Turyści, pracownicy zagranicznych firm i same biura podróży od dawna zastanawiają się, co będzie w kwestii możliwości wprowadzenia przez służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia obowiązku odbycia czternastodniowej kwarantanny bądź przechodzenia testów na koronawirusa po powrocie do Polski.

Trzeba przyznać, że ta kwestia spędza sen z powiek wielu osobom, szczególnie tym, którzy już wkrótce wracają z urlopów poza Polską i muszą wrócić do pracy, a dzieci za chwilę pojawią się w szkole, by rozpocząć rok szkolny 2020/2021.

Jednak rzecznik prasowy resortu zdrowia powiedział w poniedziałek, co stanie się z osobami wracającymi z zagranicy. Okazuje się, że Ministerstwo nie zamierza w tej chwili wprowadzać obowiązkowych testów na koronawirusa, ani tym bardziej kwarantanny dla tej grupy!

Nie będzie kwarantanny, ani testów na koronawirusa dla osób wracających z zagranicy! Poinformowało o tym biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia

Sierpień dla wielu osób, które wybierały się zagranicę lub z niej wracały był dość stresujący. Jak przypomina serwis Money PL, Łukasz Szumowski przy rosnącej liczbie wykrywanych dziennie nowych przypadków tłumaczył, że istnieje taka możliwość, że trzeba będzie wprowadzić obowiązek testów dla Polaków wracających z zagranicy.

Miały być one wykonywane szczególnie wśród osób powracających z regionów szczególnie dotkniętych falą nowych zachorowań na COVID-19. Były to niemal wszystkie wakacyjne destynacje, jak Chorwacja, Hiszpania, Bułgaria, Czarnogóra czy Grecja.

Miały być one bezpłatne, finansowe przez NFZ. Nie rozważano jednak powrotu do obowiązkowej kwarantanny. Inne zdanie w tej materii miał Jarosław Pinkas, szef GIS, który twierdził, że podejmowane są analizy zachorowań w innych krajach i w ten sposób podjęta zostanie decyzja.

Z końcem lipca o takiej możliwości informował rzecznik rządu Piotr Mueller, przekonując, że decyzja zapadnie w ciągu 2-3 tygodni.

Polska Izba Turystyki napisała jednak do Ministerstwa Zdrowia apel o powstrzymanie się od wdrażania takich procedur. Prezes PIT Paweł Niewiadomski przekonywał, że „ryzyko zakażenia koronawirusem podczas wyjazdów zagranicznych nie jest większe niż przy turystyce krajowej”.

Jak informował portal "Życie": PIELĘGNIARKA Z ODDZIAŁU ZAKAŹNEGO POKAZAŁA, W JAKICH WARUNKACH MUSI PRACOWAĆ. INTERNAUCI NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ, TO NAGRANIE ROBI SZAŁ W SIECI

Przypomnij sobie: NIEZWYKLE PILNA INFORMACJA. WYKRYTO NOWE ZAKAŻENIA W KOŚCIELE W WIELKOPOLSCE. WSZYSCY BIORĄCY UDZIAŁ W NABOŻEŃSTWACH MUSZĄ ZGŁOSIĆ SIĘ DO SANEPIDU

Portal "Życie" pisał również: AGATA DUDA BĘDZIE PIERWSZĄ TAKĄ PIERWSZĄ DAMĄ W POLSCE! W ŻYCIE WEJDZIE NOWE PRAWO, KTÓRE ZAPEWNI JEJ WŁASNE DOCHODY, PREZYDENT Z PODWYŻKĄ