Minął ponad miesiąc od wyborów prezydenckich, ale wokół wyboru głowy państwa i starcia między Rafałem Trzaskowskim, a Andrzejem Dudą, wybranym na kolejną kadencję wciąż jest głośno.

Tym razem chodzi jednak o coś, co stało się nie tylko języczkiem uwagi, ale powodem do szerokiej dyskusji o zarobkach najważniejszych osób w państwie. Jedni są głęboko przeciwni przyznawaniu sobie podwyżek przez posłów, a także premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu na czele z prezydentem, szczególnie w dobie pandemii i utraty pracy, czy gorszej kondycji finansowej Polaków.

Inni przekonują, że pensja głowy państwa na tle innych włodarzy krajów europejskich i tak jest mizerna, więc nie ma w tym nic dziwnego.

Tym razem jednak nowelizacja ustawy uwzględniła niezwykle ważna rzecz, podnoszoną przez dekady, zasadniczo o prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Chodzi o wynagrodzenie dla Pierwszej Damy.

Do tej pory żona prezydenta pracowała i udzielała się publicznie pro bono, lecz krytycy takiego rozwiązania wskazują, że działalność Pierwszej Damy jest regularną pracą na rzecz państwa, za którą żona prezydenta powinna dostać uposażenie.

Dodatkowym czynnikiem na tak jest również fakt, że Pierwsza Dama zgodnie z prawem na czas prezydentury swojego męża musi zawiesić karierę zawodową i pracę, co powoduje, że opiera się jedynie na zarobkach męża. Jednak nie brakuje również krytyków przyznawania Pierwszej Damie pieniędzy w formie wynagrodzenia z budżetu państwa. Tak czy siak, wiadomo, że

Agata Duda będzie Pierwszą Damą w Polsce, która otrzyma własną pensję! Miesięczne wynagrodzenie będzie imponujące, mało kto w Polsce tyle zarabia!

Agata Duda dostanie pensję! To spore środki

Kwestia wynagrodzenia dla Pierwszej Damy po raz kolejny była podnoszona w kampanii wyborczej przez żony niemal wszystkich kandydatów. Jednak sama Agata Duda milczała na ten temat, twierdząc w oficjalnym oświadczeniu Kancelarii Prezydenta, że chce działać pro publico bono.

W sprawie nastąpił jednak zwrot – zgodnie z nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach najważniejszych osób w państwie Pierwszej Damie zostanie przyznane wynagrodzenie w wysokości 0,9-krotności uposażenia sędziego Sądu Najwyższego – ma to być blisko 18 tysięcy złotych!

Prezydent również otrzyma podwyżkę – z niecałych 20 tysięcy jego pensja wzrośnie do 26 tysięcy złotych brutto. To jednak niewielkie sumy w porównaniu do prezydentów innych państw.

+ - Na dziś dzień prezydent USA zarabia w przeliczeniu 123 tysiące złotych miesięcznie, niemiecki - 72 tysiące, a francuski - około 66 tysięcy. Czesi płacą swojemu prezydentowi równowartość 51 tysięcy złotych, a Słowacy - ponad 40 tysięcy – przypominają redaktorzy Pudelka.

fot. Instagram @prezydent_pl

Jak informował portal "Życie": ZENEK MARTYNIUK NAGRA DUET Z EDYTĄ GÓRNIAK? ZDUMIONY KRÓL DISCO POLO ODPOWIADA NA KRĄŻĄCE OD WIELU DNI PLOTKI

Przypomnij sobie: CÓRKA MAGDY GESSLER ZDECYDOWAŁA SIĘ NA ODWAŻNY KROK. LARA GESSLER POSTANOWIŁA O CHRZCIE SWOJEJ CÓRKI, O CO CHODZI

Portal "Życie" pisał również: MEGHAN TRAKTOWAŁA KAROLA JAK OJCA, A ELŻBIETA II BYŁA DLA NIEJ WZOREM? SENSACYJNE FAKTY W NAJNOWSZEJ BIOGRAFII PARY KSIĄŻĘCEJ