Dziś Polskę obiegła bardzo smutna informacja. Szczegóły na temat śmierci jednego z zasłużonych dla kraju Polaków przekazał na swoim profilu społecznościowym prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Smutna informacja pojawiła się na profilu Rafała Trzaskowskiego

- W wieku 95 lat odszedł prof. Janusz Bełza ps. "Bernard". Warszawiak, Powstaniec, Bohater. Miał 14 lat, gdy jako ochotnik walczył w wojnie obronnej 1939 roku. W Powstaniu walczył w szeregach zgrupowania "Radosław". Warszawa zawsze będzie wdzięczna i zawsze będzie o Panu pamiętać - brzmi wpis Rafała Trzaskowskiego.

Jak informuje portal Pikio.pl, profesor Janusz Bełza urodził się 14 lutego 1925 roku w Warszawie. Jako młody chłopak uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Generała Sowińskiego. Pobierał tajną naukę, kiedy w naszym kraju miała miejsce okupacja.

Janusz Bełza, pseudonim „Bernard” wziął udział w Powstaniu Warszawskim, zasilił wtedy szeregi Armii Krajowej, a dokładnie batalionu „Czata 49” w zgrupowaniu „Radosław”.

Ogromne zasługi profesora

Niestety, zaraz po Powstaniu Warszawskim, Janusz Bełza znalazł się w niewoli niemieckiej, z której jednak udało mu się uciec. Następnie zaciągnął się do Korpusu gen. Andersa we Włoszech.

Zaraz po wojnie podjął studia w Szwajcarii, a w 1958 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych gdzie pracował jako neurochirurg.

Profesor otrzymał wiele odznaczeń. Wśród nich znalazł się między innymi Krzyż Walecznych, który otrzymał za bohaterską postawę. Uzasadnienie decyzji o przyznaniu Krzyża brzmiało: „nie zwracając uwagi na walący się mur zbombardowanego domu przy ul. Mławskiej 3 oraz ogień granatników wyciągał zasypanych doznając ogólnych potłuczeń".

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda odznaczył profesora Janusza Bełzę Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. W 2020 roku profesor Janusz Bełza otrzymał z rąk Ministra Obrony awans do stopnia porucznika Wojska Polskiego.

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO ZDROWIA OPUBLIKOWAŁO RAPORT NA TEMAT KORONAWIRUSA. JAK WYGLĄDA SYTUACJA W NASZYM KRAJU NA DZIEŃ 20 LIPCA

Przypomnij sobie: BYŁY MINISTER TWIERDZI, ŻE NIE MA SOBIE NIC DO ZARZUCENIA. JAK ZAKOŃCZY SIĘ SPRAWA SŁAWOMIRA NOWAKA

Portal "Życie" pisał również: NIEPOKOJĄCE WIADOMOŚCI DOCIERAJĄ Z JEDNEGO Z POLSKICH TURYSTYCZNYCH KURORTÓW. KORONAWIRUS POKRZYŻOWAŁ PLANY WIELU OSÓB