Już w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Jak się jednak okazuje, osoby które zgłosiły się do głosowania korespondencyjnego mają czas na wybór swojego kandydata tylko do jutra!

Jak dokładnie przebiega głosowanie korespondencyjne?

Jak informuje portal rmf24.pl, osoby, które będą głosować korespondencyjnie już od kilku dni mają w swoich domach karty do głosowania. Głos jest ważny tylko wtedy, kiedy zostanie umieszczony w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania”, a ta następnie w kopercie zwrotnej. Na kopertę zwrotną naniesiony jest wyłącznie adres oraz numer obwodowej komisji wyborczej.

Oprócz koperty z kartą do głosowania, wyborca głosujący korespondencyjnie zobowiązany jest umieścić w kopercie zwrotnej również oświadczenie osobiste, na którym znajdują się dane wyborcy takie jak numer PESEL, nazwisko oraz imię i podpis.

Zostało już niedużo czasu!

Czas na oddanie głosu w wyborach korespondencyjnych mija w piątek o północy. Kopertę należy zanieść do odpowiedniego urzędu gminy lub też wrzucić do skrzynki pocztowej, która znajduje się na terenie gminy.

Dla zapominalskich możliwe jest także dostarczenie koperty wraz z głosem bezpośrednio do komisji wyborczej w obwodzie, w którym wyborca widnieje w spisie wyborców.

Ważne jest jednak, aby w takiej sytuacji kopertę przekazać bezpośrednio do rąk komisji, a nie samodzielnie wrzucać do urny wyborczej. Komisja musi bowiem sprawdzić, czy dana osoba jest zarejestrowana w spisie wyborców, a także czy wcześniej nie zagłosowała osobiście. Dopiero po wykonaniu tych czynności, koperta z głosem zostanie umieszczona w urnie wyborczej.

Jak informował portal "Życie": BARDZO WAŻNY APEL AGATY DUDY. O CO PROSI POLKI ŻONA OBECNEGO PREZYDENTA

Przypomnij sobie: KONTROLE POLICYJNE BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ TERAZ ZUPEŁNIE INACZEJ. KIEROWCY NIE BYLI ŚWIADOMI ZMIAN, KTÓRE WPROWADZONO W OSTATNIM CZASIE

Portal "Życie" pisał również: CO TAKIEGO DZIAŁO SIĘ W SCHRONISKU W RADYSACH? NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKIEGO OBROTU SPRAW, WŁAŚCICIELE CZWORONOGÓW SĄ ZANIEPOKOJENI