Relacje narcystyczne powstają, gdy jeden lub obaj partnerzy zmagają się z narcystyczną osobowością. Narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) jest zdefiniowane przez Mayo Clinic jako „zaburzenie psychiczne, w którym ludzie mają zawyżone poczucie własnego znaczenia i głęboką potrzebę podziwu.

"Jazda bez trzymanki"

YT

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości uważają, że są lepsze od innych i nie mają szacunku dla uczuć innych ludzi. Ale za tą maską ultra-pewności kryje się delikatna samoocena, podatna na najmniejszą krytykę. ” Żyjemy w coraz bardziej narcystycznym świecie. Twarde statystyki i nauka wskazują w tym kierunku.

Mentalność „patrz na mnie”, często promowana przez sieci społecznościowe takie jak Facebook, pozytywnie zakochuje się w obrazie, jaki prezentują światu. Ponadto możemy teraz dostrzegać negatywne skutki ruchu samooceny na większą skalę. Jak ten wzrost narcyzmu wpływa na nasze osobiste relacje? Po pierwsze, więcej narcyzmu oznacza więcej relacji narcystycznych.

Jak rozpoznać, czy jesteś w związku narcystycznym?

YT

Kiedy myślę o narcyzmie, często przypominam sobie żart, kiedy ktoś mówi o sobie, a potem przerywa: „Ale dość o mnie, co myślisz o mnie?” Jeśli twój partner jest skupiony na sobie, zawsze potrzebuje uwagi i afirmacji, może on być narcyzem. Jeśli ktoś łatwo lekceważy innych lub przesadnie reaguje na krytykę, może być także narcyzem.

Jeśli czują, że zawsze mają rację, że wiedzą więcej lub że muszą być najlepsi itp., są to również oznaki narcyzmu. Osoby narcystyczne mogą sprawiać wrażenie, że troszczą się o ciebie tylko wtedy, gdy zaspokajasz ich potrzeby lub służysz im. Związek narcystyczny może prowadzić do wielu stresów emocjonalnych.

Jak narcystyczny partner negatywnie wpływa na związek?

Relacje narcystyczne są zwykle bardzo trudne. Partnerzy narcystyczni zwykle mają trudności z kochaniem kogoś innego, ponieważ tak naprawdę nie kochają siebie. Są tak skupieni na sobie, że tak naprawdę nie mogą „zobaczyć” swojego partnera jako odrębną osobę. Zwykle widzą partnera tylko pod kątem tego, w jaki sposób zaspokajają jego potrzeby (lub nie zaspokajają ich potrzeb).

Ich koledzy i dzieci są cenione tylko pod względem ich zdolności do zaspokojenia tych potrzeb. Partnerzy narcystyczni często nie mają zdolności do empatii wobec uczuć swoich partnerów. Ten brak empatii prowadzi do wielu trudnych uczuć.

Kiedy jesteś w związku narcystycznym, możesz czuć się bardzo samotny. Może się wydawać, że jesteś tylko akcesorium, a twoje potrzeby i pragnienia są nieistotne. Partnerzy narcystyczni zachowują się tak, jakby zawsze mieli rację, że wiedzą lepiej, a ich partner jest zły lub niekompetentny.

To często pozostawia drugą osobę w związku albo rozgniewaną i próbującą się bronić, albo identyfikującą się z tym negatywnym obrazem siebie i źle czującymi się ze sobą. Ważne jest zrozumienie swojej roli w związku narcystycznym.

Następnie możesz rozpocząć wyzwanie, aby zmienić swoją połowę dynamiki. To z kolei rzuci wyzwanie Twojemu partnerowi do zmiany stylu relacji. Możesz rozpoznać kruchość poczucia własnej wartości partnera i współczuć temu, że jego zawyżone poczucie własnej wartości, wyższości i wspaniałości jest przykrywką dla drugiej strony nienawiści do samego siebie i poczucia nieadekwatności.

Możesz również rozwinąć swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości, ucząc się praktykowania współczucia. Nie bądź ofiarą. We wszystkich spotkaniach postępuj równo i traktuj swojego partnera jak równego sobie.

O tym pisaliśmy: Znany i lubiany polski aktor Andrzej Strzelecki zmaga się z ciężką chorobą. Obecnie jest w bardzo ciężkim stanie

Zerknij: Czy pierwsza komunia święta skończy się wizytą w sanepidzie? Parafia w jednej z polskich miejscowości poszukuje wszystkich uczestników mszy świętej