Opozycja zwyciężyła w Senacie pokonując Prawo i Sprawiedliwość stosunkiem głosów 51 do 49. Jakie znaczenie ma to zwycięstwo i jak wpłynie na decyzje partii rządzącej?

PiS przegrał walkę w Senacie zaledwie o dwa mandaty. Koalicja Obywatelska uzyskała 43, Polskie Stronnictwo Ludowe – 3, Lewica – 2 , a kandydaci niezrzeszeni, opowiadający się po stronie opozycji – 3, co łącznie daje 51 mandatów.

Taki wynik gwarantuje opozycji większość, a co za tym idzie realny wpływ na ustawy uchwalane przez Sejm. Wyższa izba parlamentu posiada bowiem trzy możliwości, poprzez które może wpłynąć na przebieg procesu legislacyjnego.

Zobacz także: UJAWNIAMY CAŁĄ PRAWDĘ O ZAROBKACH NAUCZYCIELI W POLSCE!

Senat może ustawę odrzucić, przyjąć ją bez zmian i przekazać do podpisania prezydentowi oraz wnieść do niej poprawki. W przypadku odrzucenia lub wprowadzenia poprawek, ustawa wraca do niższej izby parlamentu. W Sejmie ponownie rozpatrywane są zmiany. Jeśli nie zostaną one zaakceptowane, posłowie mogą ustawę odrzucić w całości, bezwzględną większością głosów, przy obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Dodatkowo Senat posiada prawo inicjatywy ustawodawczej, co oznacza przedstawianie własnych projektów ustaw. Ponadto, wyraża zgodę na zarządzenie przez prezydenta ogólnokrajowego referendum oraz na powołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zobacz także: NIE MASZ DOŚWIADCZENIA, ALE CHCESZ ZARABIAĆ 5 TYSIĘCY ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE? WIEMY, JAK TO ZROBIĆ!

Istotna jest także rola Marszałka Senatu, który m.in zwołuje Konwent Seniorów i przewodniczy jego obradom. Zarządza drukowanie ustaw uchwalonych przez Sejm czy koordynuje prace oparte na współpracy z innymi parlamentami  i instytucjami UE.

Zatem zwycięstwo opozycji w Senacie może mieć wyraźny wpływ na decyzje podejmowane przez członków Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: „naTemat.pl”