Jak podaje portal "Gazeta", jednym ze sposobów na zmianę wysokości świadczenia emerytalnego, jest zwrócenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o jego ponowne przeliczenie. Z tej możliwości może skorzystać wielu seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia. Jakie warunki trzeba spełnić?
Ponowne przeliczenie świadczenia z ZUS
Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tabel długości trwania życia wynika, że średnia długość trwania życia uległa zmniejszeniu. Choć trudno to postrzegać w kategoriach pozytywnych wiadomości, to jedno nie ulega wątpliwości, że przekłada się to na wysokość świadczenia wypłacanego z ZUS.
Prognozy trwania długości życia są bowiem brane przez ZUS do obliczania wysokości świadczeń. O przeliczenie wysokości świadczenia mogą wystąpić te osoby, które w momencie składania wniosku, nie dysponowały wszystkimi dokumentami odnoszącymi się do zatrudnienia, które uwzględnia się przy obliczaniu wysokości emerytury.
Jest to również możliwe w momencie, kiedy senior jest w stanie udokumentować zarobki osiągane już po przejściu na emeryturę, a także w momencie, kiedy emeryt pracował i odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne.
Niezbędne złożenie wniosku
Aby doszło do ponownego przeliczenia wysokości świadczenia, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Emerytura jest przeliczana od miesiąca, w jakim został przedłożony wspomniany wniosek.
Co ważne, w przypadku, kiedy świadczenie po przeliczeniu okaże się niższe niż to, wypłacane dotychczas, wówczas ZUS i tak wypłacać będzie wariant korzystniejszy dla seniora. Warto pamiętać, że wniosek o przeliczenie można składać tylko raz w roku, a nie jak miało to miejsce wcześniej - raz na kwartał.
Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.
Co sądzicie o takim rozstrzygnięciu?
To też może cię zainteresować: Donald Trump pogrążony w żałobie. Odeszła osoba z jego rodziny. Co się stało
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Co czeka każdy znak zodiaku w te trudne czasy. Horoskop tygodniowy na 18-24 lipca
O tym się mówi: Ida Nowakowska postanowiła zabrać głos w sprawie chrzczenia dzieci. Co dokładnie powiedziała