Badanie rdzeni lodowych z Grenlandii i Antarktydy odkryło potwierdzenie wystąpienia ogromnej burzy słonecznej przed 9200 laty. Jednak jest tylko jeden problem: to nie powinno się wydarzyć.

Gigantyczna burza miała miejsce w czasie jednej ze „spokojnych faz” Słońca, kiedy sposobność nastąpienia burz jest mniej możliwe, co wprawiło naukowców w zakłopotanie.

Burza słoneczna obecnie mogłaby dokonać ostatecznych zniszczeń?

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Live Science (@live_science)

Wedle analiz ta alarmująca burza zdawała się mieć miejsce w trakcie minimum słonecznego, to znaczy w okresie 11-letniego cyklu słonecznego, w jakim erupcje słoneczne są zwykle znacznie rzadsze niż powszechne.

W efekcie tego wyjątkowego odkrycia badacze mają obawy, że niszczycielskie burze słoneczne mogą grzmotnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Naukowcy mniemają również, że Ziemia nie byłaby przygotowana na kolejną taką potężną erupcję.

Porównywalne zajście obecnie może mieć bardzo niszczycielski wpływ na sieci energetyczne, komunikację, systemy nawigacji GPS i technologię informacyjną, uprzedzają badacze. Burze słoneczne są złożone z cząstek o dużej energii uwalnianych przez eksplozje na Słońcu.

Szybko przesuwające się naładowane cząstki mogą zlikwidować czułe obwody satelitarne i być powodem przepięcia w sieciach elektrycznych, powodując globalne przerwy w dostawie prądu.

To się zbiega z zapowiadanym przez rządy wielu krajów blackoutem, który na nie wiadomo jak długo pozbawia całe społeczności energii elektrycznej. Ponadto, tak potężna burza słoneczna, zakłócając transmisje radiowe i satelitarne, mogą skutecznie odciąć nas od łączności, czyli sieci komórkowych i Internetu.

Naukowcy przyznają, że nie posiadamy jeszcze żadnych narzędzi, aby zapobiec ewentualnej katastrofie.

O tym się mówi: Radosna nowina płynie z domu Rihanny. Celebrytka ogłosiła w sieci wielkie życiowe zmiany

Zerknij też tutaj: Wiadomo, ile zarabia Jurek Owsiak i czy czerpie korzyści ze zbiórek WOŚP. Wiele osób może być tym rozczarowane