Jak podaje "Wirtualna Polska", nowe badanie pięciu różnych rodzajów owoców morza ujawniło ślady plastiku w każdej testowanej próbce. Naukowcy kupiili surowe próbki popularnych owoców morza na australijskim targu, w tym 10 ostryg, 10 hodowlanych krewetek tygrysich, 10 dzikich kalmarów, pięć krabów błękitnych i 10 dzikich sardynek.

Badanie wykazało obecność plastiku w 100% przebadanych próbek

W każdej z nich stwierdzono co najmniej śladowe ilości zanieczyszczeń plastikiem, przy czym największą ilość mikrocząsteczek plastiku ujawniono w sardynkach. Naukowcy skorzystali z nowej techniki służącej do jednoczesnej identyfikacji i pomiaru pięciu różnych rodzajów tworzyw sztucznych zawartych w tkankach każdej próbki owoców morza.

Jak poinformowała główna autorka tego badawczego projektu Francisca Riberio, badania wykonali po to, aby łatwiej było pojąć i oszacować potencjalne szkody, jakie mikroplastiki zawarte w owocach morza mogą mieć dla zdrowia ludzkiego. Wyniki badań są przerażające:

SM

Biorąc pod uwagę średnią porcję, osoba jedząca owoce morza może być narażona na około 0,7 mg plastiku podczas spożywania średniej porcji ostryg lub kalmarów i do 30 mg plastiku podczas jedzenia sardynki, odpowiednio…. Dla porównania, 30 mg to średnia waga ziarenka ryżu.

Badaczka wspomniała także o gatunkach jadalnych stworzeń morskich, które zawierały plastiku najwięcej.

Spośród przebadanych jadalnych gatunków morskich, sardynki miały najwyższą zawartość plastiku, co było zaskakującym wynikiem.

Jak zauważyła Francisca Riberio, w przeprowadzonych przez jej zespół badaniach stwierdzono, że w próbkach wykryto różne rodzaje tworzyw sztucznych.

Innym interesującym aspektem była różnorodność typów mikroplastików występujących wśród gatunków, z przewagą polietylenu w rybach i polichlorku winylu jako jedynego plastiku wykrywanego w ostrygach.

Jak się okazuje, tworzywa sztuczne ujawnione w rybach i owocach morza w głównej mierze pochodzą z powszechnie stosowanych materiałów do pakowania.

Co sądzisz o wynikach tych badań? Czym możnaby zastąpić plastikowe i foliowe opakowania?

O tym się mówi: Małgorzata Rozenek-Majdan publikuje bardzo ważny apel. Chodzi o zdrowie i życie. Sprawa zakończy się w sądzie

Zerknij tutaj: Francja przerażona. Pożar katedry św. Piotra i Pawła w Nates. Ogień wciąż trawi świątynię