Jak donosi "Pikio", Narodowy Bank Polski postanowił uczcić setne urodziny Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W tym celu wykorzystał magię liczb zawartych w dacie powołania Wytwórni do życia - 1919, czyli po uzyskaniu przez Polskę niepodległości i dacie 2019 roku.

Wydanie kolekcjonerskie warte sporo pieniędzy

YT

Gdy banknoty pojawiły się 2 października w zeszłym roku, niemal natychmiast rozeszły się wśród kolekcjonerów, jak świeże bułeczki. Obecnie cieszą się równie dużym zainteresowaniem tym bardziej, że ich wartość wciąż wzrasta.

Banknot o nominale 19 złotych nie wszedł do obiegu na stałe, jednak można nim normalnie zapłacić, gdyż jest wydany przez Narodowy Bank Polski. Odradzamy jednak dalszego obrotu banknotem, gdy wpadnie w wasze ręce, gdyż jego wartość już na samym początku,gdy pojawił się w obrocie, wynosiła 80 złotych, a w drugim obiegu podwoiła się.

Pamiętajmy też, że zasada wzrostu wartości banknotu dotyczy także ciekawych numerów, o których już pisaliśmy. Tak więc banknot o nominale 19 złotych może być teraz wart od 500 złotych do nawet 900 złotych.

Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, opowiada o samym projekcie banknotu.

Emisja banknotów kolekcjonerskich to doskonała okazja do zaprezentowania możliwości technologicznych oraz efektów badawczo rozwojowych NBP i PWPW. Na banknocie zastosowano po raz pierwszy w Polsce pasek holograficzny z wyciętym okienkiem, przez które uwidacznia się wizerunek orła.

Warto zatem sprawdzić, czy nie trafił do naszego portfela nominał wart więcej, niż przypuszczamy.

O tym pisaliśmy: Modlitwa do potężnego Świętego o wysłuchanie i spełnienie ważnej dla nas prośby. Ten Święty nigdy nie przestał być aktywny

Zerknij: Niebywałe doniesienia na temat Allana, syna Edyty Górniak. Kim tak naprawdę w jego życiu jest piosenkarka

Przypominamy: Zadziwiająca decyzja sądu w sprawie obowiązku noszenia maseczek. Mandat za jej brak anulowany