Ostatni czas nie jest dla ludzi najłatwiejszy. Bieżący rok od samego początku nieustannie zaskakuje nas nowymi wydarzeniami, niestety przeważnie nie są one zbyt pozytywne. Okazuje się więc, że ludzie próbują radzić sobie ze wszechobecnym stresem na wiele sposobów.

Jak sobie pomóc?

Jednym z polecanych sposobów na to, aby uzyskać wyciszenie i równowagę psychiczną jest medytacja. Co ciekawe, podobne skutki dla naszej psychiki może dać także zagłębienie się w modlitwie.

Głos na temat wpływu modlitwy na naszą psychikę zabrał między innymi profesor wykładający psychologie na Uniwersytecie Kolorado w Denver, Kevin Masters.

- Większość naukowców podchodzi sceptycznie do wszystkiego, co religijne. Badania nad modlitwą są w istocie trudne do przeprowadzenia. Jak bowiem ustalić, czy dla wszystkich uczestników jest ona tym samym? Czy uczeni mogą opierać się na własnych raportach? Nauka polega na testowaniu obserwowalnych procesów i mechanizmów. A modlitwa, niemal z definicji, wzywa do zaangażowania Boga czy też innej wyższej istoty, a więc czegoś wykraczającego poza granice naturalnego zjawiska - zaznacza specjalista.

Wiele osób przyznaje, że po samotnej modlitwie odczuwają niesamowitą ulgę. Z czego dokładnie może ona wynikać? Czy z tego, że faktycznie jakaś nadprzyrodzona istota odebrała od ludzi ich troski? Czy zwyczajnie, jest to ta sama ulga jaką odczuwamy po szczerej rozmowie z przyjacielem, kiedy to powierzymy mu wszystkie nasze problemy i zmartwienia?

Modlitwa jest ważna

Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno medytacja, jak i modlitwa pomagają nam zachować równowagę psychiczną i zwiększyć odporność na stres.

- Ludzie modlą się z różnych powodów. Proszą o osiągnięcie konkretnego życiowego celu, dzielą się swoim niepokojem, okazują wdzięczność. Modlitwa może więc niwelować uczucie izolacji, niepokoju, strachu, może być chwilą refleksji nad sobą - wyjaśnił profesor psychologii na Uniwersytecie w Minnesocie, Ryan Bremner.

Jak donosi portal kobieta.interia.pl kilka lat temu, bo w 2009 roku przeprowadzone zostało badanie, które wykazało że osoby które regularnie modliły się miały o wiele niższy poziom stresu oraz lęku, a także były o wiele bardziej optymistycznie nastawione do świata niż osoby, które nie powierzały Bogu swoich trosk.

Znaczenie modlitwy potwierdziły także badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Personality and Social Psychology Bulletin”, które to wykazały, że dzięki modlitwie jesteśmy w stanie zminimalizować agresję oraz gniew.

- Kiedy się modlisz, jesteś wewnętrznie skoncentrowany i starasz się być spokojny. To w naturalny sposób łagodzi negatywne emocje ­- podsumował profesor Bremner.

Czy w takim razie warto poświęcić przynajmniej kilka minut dziennie, aby oddać się modlitwie lub medytacji? Każdy z nas powinien wybrać działanie najlepsze dla siebie, które umożliwi mu powrót do równowagi psychicznej i ukojenia duszy.

Informowaliśmy także o: ŚNIŁO CI SIĘ COŚ TAKIEGO? LEPIEJ MIEJ SIĘ NA BACZNOŚCI

Portal "Życie" pisał również o: JAKI JEST TWÓJ LUSTRZANY ZNAK ZODIAKU? OSOBY SPOD TYCH ZNAKÓW MOGĄ SILNIE NA SIEBIE ODDZIAŁYWAĆ

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: NIE MOŻESZ PORADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ? TE NATURALNE PRODUKTY MOGĄ CI BARDZO POMÓC