Jak podaje Onet, o tym niecodziennym wydarzeniu poinformował prezes wrocławskiego zoo, które wspiera ochronę Parku Narodowego Bach Ma w Wietnamie. Radosław Ratajszczak gościł niedawno w tym azjatyckim kraju i przywiózł z niego świetne wieści.

6 października jeden ze strażników Parku Narodowego spotkał i sfotografował rzadkiego mundżaka roosvelta, którego nie widziano już od 100 lat.

– Mundżak roosvelta jest podobny do jelenia. Samce mają krótkie poroża, natomiast samice są bezrogie, koloru rudego i mają bardzo ciekawy czubek na głowie, co je wyróżnia – opisywał zwierzę Ratajszczak.

– Przywiozłem zdjęcia do Wrocławia, żeby pokazać w Polsce, że takie coś tam żyje. To są pierwsze przyzwoitej jakości zdjęcia tego gatunku, jakie zostały zrobione kiedykolwiek, mimo że zwierzaczek jest znany od 1929 r., kiedy ekspedycja finansowana przez Theodore'a Roosvelta znalazła skórę i czaszkę w Laosie. Później na długie dziesiątki lat zwierzę znikło z horyzontu – poinformował przez wrocławskiego zoo.

Radosław Ratajszczak poinformował, że dzięki trafieniu na osobniki mundżaka roosvelta będzie można dokładniej je zbadać oraz rozpocząć szerszą akcję mającą na celu ochronę tego zagrożonego gatunku.

– Jego obecności nikt się tam nie spodziewał, bo najbliższe znane miejsce występowania na podstawie skóry było 800 kilometrów od miejsca, gdzie zrobiono zdjęcie – powiedział prezes zoo.

W ostatnim czasie w wietnamskiej dżungli zauważono inne zwierzę, które po raz ostatni było widziane kilkadziesiąt lat temu. Kanczyle to ssaki parzystokopytne, nazywane także myszojeleniami. Okazy te przypominają jelenie, jednak ich rozmiary są znacznie mniejsze. Zwierzęta te występują najczęściej w Południowo-Wschodniej Azji.

Ostatnie informacje o kanczylach pojawiły się w latach 90., kiedy pewien myśliwy upolował zwierzę i pokazał je biologom. Od tego czasu, coraz częściej pojawia się teza, że to właśnie przez polowania kanczyle wyginęły.

Niedawno jednak, takie zwierzę zauważono w Wietnamie. Naukowcy, którzy badają zagrożone gatunki, dowiedzieli się o tym, za sprawą mieszkańców.

Przypomnij sobie o… NAUKOWCY PRZEŚWIETLILI 3,5-METROWEGO REKINA. WYNIK BADANIA ZASKOCZYŁ WSZYSTKICH!

Jak informował portal Życie: KSIĘŻNA KATE REZYGNUJE Z PEŁNIENIA OFICJALNYCH OBOWIĄZKÓW. CO SIĘ DZIEJE W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ

Portal Życie pisał również o… TO WIDEO ROZCZULI KAŻDEGO. MŁODY LEKARZ ZNALAZŁ SPOSÓB NA USPOKOJENIE DZIECKA W TRAKCIE BADANIA [WIDEO]