Na świecie istnieje wiele gatunków zwierząt, których najprawdopodobniej nie zobaczymy w przyszłości. Zmiany klimatyczne sprawiaja, że wiele z nich jest zagrożonych i nie potrafi odnaleźć się w zmieniajacych się warunkach na naszej planecie.

Zdarzają się jednak takie sytuacje, które zaskakują niejednego badacza. Mianowicie, w ostatnim czasie w wietnamskiej dżungli zauważono zwierzę, które po raz ostatni było widziane w 1990 roku.

Jak donosi portal "Onet.pl" z badań opublikowanych w magazynie " Nature Ecology and Evolution" wynika, że powróciły kanczyle, zwierzęta z gatunku tych znajdujących się na skraju wyginięcia.

Kanczyle to ssaki parzystokopytne, nazywane także myszojeleniami. Okazy te przypominają bowiem jelenie, jednak ich rozmiary są znacznie mniejsze. Zwierzęta te występują najczęściej w Południowo-Wschodniej Azji.

Ostatnie informacje o kanczylach pojawiły się w latach 90., kiedy to pewien myśliwy upolował zwierzę i pokazał je biologom. Od tego czasu, coraz częściej pojawia się teza, że to właśnie przez polowania kanczyle wyginęły.

Niedawno jednak, takie zwierzę zauważono w Wietnamie. Naukowcy, którzy badają zagrożone gatunki, dowiedzieli się o tym, za sprawą mieszkańców. W wyniku rozmów z nimi, zdecydowali się ustawić kamery w dźungli, po to, by zarejestrować zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Na zarejestrowanych przez naukowców z Global Wildlife Conservation oraz ich partnerów z Southern Institute of Ecology oraz Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, nagraniach widać uznawany za "zaginiony" gatunek kanczyli.

Naukowcy są zgodni, co do tego, że odkrycie tego gatunku przyczyni się do przywrócenia tej populacji. Zapewniają, że podjęli już odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia gatunku przed ponowną utratą.

"Tak długo ten gatunek istniał tylko jako część naszej wyobraźni. Odkrycie, że on naprawdę istnieje, jest pierwszym krokiem do tego, aby upewnić się, że nie stracimy go ponownie z oczu. Szybko podejmiemy działania mające na celu jego jak największą ochronę."

Informowaliśmy także: NIEZWYKŁE ODKRYCIE W WIELKIEJ BRYTANII. W BRISTOLU ZNALEZIONO PALCE DIABŁA

Portal "Życie" pisał też o: NAUKOWCY PRZEŚWIETLILI 3,5-METROWEGO REKINA. WYNIK BADANIA ZASKOCZYŁ WSZYSTKICH!

Przypominamy: JUŻ NIEDŁUGO ODBĘDZIE SIĘ EUROWIZJA JUNIOR 2019. WIKTORIA GABOR MUSI SIĘ BARDZO POSTARAĆ - CZEKA JĄ WIELKIE ZADANIE