Większość Polaków popiera naukę religii w szkole. Według sondażu Kantar dla Gazeta.pl, „Gazety Wyborczej” i radia TOK FM, aż 66% z nich uważa, że za takie lekcje powinien płacić Kościół. Dla badanych nie ma znaczenia, czy lekcje miałyby się odbywać w szkołach czy w specjalnie przygotowanych przykościelnych salach. 

54% większość wśród badanych chce, aby religia została w szkole. 30% twierdzi, że przedmiot ten nadal powinien być finansowany przez państwo, z kolei 24% pytanych chce, aby kwestie finansowe regulował Kościół.

Kolejne 42% Polaków uważa, że lekcje powinny odbywać się poza szkołą i być w pełni finansowane przez Kościół.

Zobacz także: WIEDZIELIŚCIE, ŻE KASIA CICHOPEK MA BRATA? ALEŻ Z NIEGO PRZYSTOJNIAK!

Z sondażu wynika, że za zniesieniem religii w szkołach opowiadają się przeważnie osoby starsze. Mniej chętnie do tego przedmiotu odnoszą się też osoby lepiej wykształcone. Finansowanie religii przez państwo popiera 36% osób z wykształceniem podstawowym lub zawodowym.

Różnice poglądów pojawiają się także w zależności od miejsca zamieszkania. Mieszkańcy wsi w 41% zgadzają się na finansowanie religii z budżetu państwa. Natomiast, im większe miasto, tym mniej poparcia dla aktualnego modelu nauczania. Aż 57% badanych nie chce finansowania religii ze środków publicznych, a tylko 17% z nich popiera obecny stan.

Zobacz także: ODWAŻNA KREACJA JULII WIENIAWY. KUSIŁA WSZYSTKICH NA IMPREZIE!

Poglądy polityczne a religia w szkołach

Istotne znaczenia na poparcie dla nauczania religii w szkołach mają poglądy polityczne. Mianowicie to wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w 54% przystają na finansowanie lekcji przez państwo. Dla porównania zwolennicy Koalicji Obywatelskiej chcą usunięcia religii ze szkół. Zaledwie 7% z nich przystaje na zachowanie dotychczasowego modelu nauczania.

Za zniesieniem religii opowiadają się też wyborcy lewicy. Ponad 80% stanowczo nie akceptuje lekcji finansowanych ze środków publicznych. Sprawa wygląda podobnie wśród popierających PSL.

Z kolei wyborcy Konfederacji zgadzają się na naukę religii w szkołach, ale pod warunkiem finansowania jej przez instytucję Kościoła.

Zobacz także: W CIĄGU DWÓCH LAT POWSTANIE W POLSCE NOWA DROGA! TO MIĘDZYNARODOWY PROJEKT

Kwestia nauczania religii dzieli także samych wierzących. 34% chce religii finansowanej z budżetu państwa, 25% opowiada się za finansowaniem przedmiotu przez Kościół, a 38% wolałoby nauczania religii poza szkołą i tylko za pieniądze pochodzące z Kościoła.

 

Źródło: „Gazeta.pl”