Jemioła pospolita to zielony krzew, który posiada charakterystyczne białe owoce, przypominające koraliki. W okresie świąt Bożego Narodzenia w wielu domach traktowana jest jako cenna ozdoba, najczęściej wieszana pod sufitem, nad stołem w kuchni oraz nad drzwiami.
Tradycja ozdabiania domów gałązkami jemioły ma wiele lat. Z pokolenia na pokolenie ludzie wierzyli, że jemioła przynosi domownikom szczęście w nadchodzącym roku.
Tradycja całowania się pod jemiołą
Chyba każdy słyszał o dziwnym zwyczaju całowania się pod jemiołą. Nie wszyscy jednak wiedzą, o co w tym tak naprawdę chodzi.
Mianowicie zwyczaj całowania się po gałązkami jemioły wywodzi się od Wikingów. Według podań matka jednego z synów wyruszających na podbój średniowiecznej Europy chciała ochronić go przed tragicznym losem.
Wówczas zrozpaczona kobieta błagała wszystkich ludzi i wszystkie rośliny o pomoc. Wtedy to jako jedyna nie pomogła jej jemioła. W wyniku tego z jej gałęzi bóg Loki stworzył włócznię, która w przyszłości zraniła syna wspomnianej kobiety.
Po stracie syna pogrążona w żałobie matka robiła wszystko, by roślina nigdy więcej nie kojarzyła się ze śmiercią. Całowała więc wszystkich, którzy pod nią przechodzili.
Od tego czasu jemioła stała się symbolem miłości. Dziś zakochani mogą bezkarnie składać pod nią pocałunki. A według zwyczaju ten, kto odmówi buziaka, już na zawsze pozostanie sam.
A jakie właściwości lecznicze posiada?
Jemioła jest nie tylko wyjątkową świąteczną dekoracją. Okazuje się, że posiada też wiele cennych właściwości. Jej wartości dostrzegano już w starożytności. Wówczas jako cenne roślina składana była w ofierze bogom.
W Japoni zaś nazywana była specyfikiem leczącym bezpłodność. W Europie natomiast bardzo szybko stosowano ją jako lek na epilepsję.
Współcześne preparaty z jemioły stosowane są w leczeniu: nadciśnienia, w zaburzeniach rytmu serca, miażdżycy oraz w dolegliwościach miesiączkowych. Wykorzystywane są także w łagodzeniu dolegliwości pojawiających się w okresie menopauzy.
Dodatkowo jemioła działa moczopędnie i uspokajająco. Ponadto, rozszerza naczynia krwionośne oraz obniża ciśnienie krwi.
Co ciekawe, pozyskiwane z jemioły glikoproteiny ( tzw. substancje czynne) posiadają właściwości leczniczne wykorzystywane w zwalczaniu guzów nowotworowych.
Podsumowując jemioła to nie tylko estetyczna dekoracja, ale także naturalny preparat leczniczy. Warto więc pamiętać o tym krzewie nie tylko od święta, gdyż po raz kolejny okazuje się, że to co najcenniejsze serwuje nam sama matka natura.
Warto sobie przypomnieć...NAJPIĘKNIEJSZE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE W POLSCE. GDZIE NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W WEEKEND
Portal "Życie" pisał: PREZENTY, JEDZENIE, DEKORACJE. ILE POLACY WYDAJĄ NA ŚWIĘTA
Informował również...URLOPY 2020. KIEDY WZIĄĆ URLOP W 2020 ROKU, BY MIEĆ JAK NAJWIĘCEJ WOLNEGO