Jak podaje portal "Interia", przed nami ciężka zima. Wiele osób martwi się tym, czym ogrzać swoje domy, jak dopiąc domowe budżety przy rosnących cenach energii i produktów w sklepach. Teraz dochodzi do tego jeszcze jeden problem, o którym alarmują eksperci. Okazuje się, że europejska sieć telefonii komórkowej może przestać działać. Wszystko w związku przerwami w dostawach prądu. Na ile ten czarny scenariusz może się spełnić?

Przedstawiciele branży telefonii komórkowej alarmują

Przedstawiciele branży telefonii komórkowej wskazują, że funkcjonujące obecnie systemy awaryjne są w wielu europejskich państwach niewystarczające, żeby w przypadku dużych przerw w dostawie prądu, móc zapewnić użytkownikom łączność.

Część krajów (m.in. Niemcy, Francja, Szwecja) już przystąpiła do opracowywania planów, które nawet w razie wystąpienia rozległych wyłączeń prądu, zachować łączność. I choć wiele masztów komórkowych posiada baterie, to czas ich pracy ogranicza się do zaledwie pół godziny.

Telefon/YouTube @David Klein
Telefon/YouTube @David Klein
Telefon/YouTube @David Klein

Firmy starają się podjąć działania, które uniezależnią dziłanie infrstruktury nawet w momencie, kiedy dojdzie do przerw w dostawie prądu. W Szwecji, tamtejszy urząd do spraw poczty i telekomunikacji ma uczestniczyć w zakupie mobilnych stacji, które przy dłuższym braku dostaw energii elektrycznej, pozwoliłyby zapewnić łączność.

To ma pomóc

Firmy telekomunikacyjne starają się wdrażać także środki, które pozwalają na oszczędzanie energii. Branża zaleca, aby wszystkie podmioty prześledziły dokładnie systemy, tak, aby możliwe było wyłapanie obszarów, gdzie dochodzi do niepotrzebnego zużycia energii, co pozwoli wprowadzić bardziej energooszczędne działania.

Jedną z opcji, jest choćby wprowadzanie w stan uśpienia tych masztów, które aktualnie nie są używane. Kolejnym rozwiązaniem, jakie brane jest pod uwagę, jest wprowadzenie zapasowych generatorów prądu, które na czas braku dostaw prądu, zapewniłyby masztom niezbędną do działania energię.

Telefon/YouTube @Jasna strona
Telefon/YouTube @Jasna strona
Telefon/YouTube @Jasna strona

Myślicie, że faktycznie przyjdzie nam się mierzyć z brakiem łączności.

To też może cię zainteresować: Na jaw wyszła przyczyna odejścia królowej Elżbiety II. Akt zgonu zdradza więcej szczegółów na ten temat

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Upał sięgający 40 stopni. Takiej sytuacji w październiku nie notowano w historii pomiarów

O tym się mówi: Bożena z "Sanatorium miłości" opowiedziała o trudnych przeżyciach. "Przekonałam się, że życie jest wyjątkowo kruche"