Jak podaje portal "Wirtualna Polska", podczas gdy nasza północna półkula będzie się coraz mocniej schładzać, południowa część globu będzie cieszyła się ciepłem. Do zaskakującej sytuacji ma dojść w Chinach. To właśnie tam po raz pierwszy w historii pomiarów, temperatura w październiku może przekroczyć 40 stopni.

Rekordowa fala upałów na półkuli południowej

Kiedy na półkuli północnej robi się coraz zimniej, na południu królują wysokie temperatury. Upały odnotowywane są obecnie w północnej części Afryki, Bliskiego Wschodu, Meksyku, a także w Australii. Termometry pokazują tam 40, a nawet 45 stopni Celsjusza.

Synoptycy wskazują, że do zaskakującej pogodowo sytuacji, może dojść lada dzień w południowo-wschodniej części Chin. Zdaniem meteorologów, po raz pierwszy w październiku, będzie można tam zobaczyć temperaturę równą, a może nawet przekraczającą 40 stopni Celsjusza.

O niezwykłości tego zjawiska niech świadczy fakt, że w dotychczasowej historii pomiarów, w tej części świata nie odnotowano jeszcze takiej temperatury. W pierwszych dniach października, temperatura na południowym-wschodzie Chin, może przekroczyć normę wieloletnią o 7, a w skrajnym przypadku, nawet o 14 stopni Celsjusza.

Meteorolodzy uspokajają, że fala ekstremalnych upałów nie potrwa tam długo. Po dwóch, maksymalnie trzech dniach, nad wskazany obszar ma napłynąć chłodniejsza masa powietrza.

A jak wygląda to w Polsce?

W naszym kraju, najwyższa październikowa temperatura wynosiła 28,9 stopnia w cieniu. Takie wskazanie termometra odnotowano w Trzebiechowie w dniu 4 października 1966 roku. Nadchodzące dni, z pewnością nie pobiją rekordu ciepła.

W sobotę 1 października należy spodziewać się w Polsce temperatury maksymalnej od 12 stopni na Podlasiu, do 17 na Opolszczyźnie. Bez opadów w pasie od Opolszyzny przez Górny Śląsk i centrum kraju. W pozostałej części kraju możliwy deszcz, szczególnie intensywny na południu Podkarpacia.

Niedziela i poniedziałek upłynie nam pod znakiem chmur i przelotnych opadów deszczu. Na termometrach od 12 stopni na północnym-wschodzie, do 17 na zachodzie.

Myślicie, że możemy jeszcze liczyć na cieplejszą i przede wszystkim słoneczniejszą aurę w naszym kraju?

To też może cię zainteresować: Pacjentów czekają spore zmiany w działaniu przychodni Podstawowej Opieki Medycznej. Zaczną obowiązywać już w październiku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Na jaw wyszła przyczyna odejścia królowej Elżbiety II. Akt zgonu zdradza więcej szczegółów na ten temat

O tym się mówi: To niepokojące wieści dla Kościoła. Tego sygnału nie można zbagatelizować