Jak informuje portal "Money", resort zdrowia wprowadza zmiany w działaniu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze rodzinni mają możliwość zlecania większej ilości badań diagnostycznych, prowadzenia konsultacji z lekarzami innych specjalności. Szerzej dostępne mają być także porady dietetyczne. W czwartek 29 wrześni ukazało się rozprządzenie ministra zdrowia, które da zielone światło, dla wprowadzenia wspomnianych zmian. Nowe regulacje wejdą w życie już w październiku tego roku.

Zmiany u lekarzy rodzinnych

Pacjenci korzystający z usług lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (dalej POZ) będą mieli dostęp do większej ilości badań diagnostycznych. W rozporządzeniu wydanym przez szefa resortu zdrowia, doprecyzowano termin porady wstępnej. Porada ta ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie występowania u pacjenta danej jednostki chorobowej.

Lekarze POZ będą mogli wystawiać skierowania na większą liczbę badań diagnostycznych w tym m.in. te z obszaru kardiologii, diabetologii, pulmonologii czy alergologii, co ma z jednej strony skrócić kolejki do specjalistów, z drugiej zaś ułatwi wykrywanie najczęstszych chorób przewlekłych i szybsze reagowanie na ich wystąpienie.

Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał
Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał
Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał

Lekarze o zmianach

Lekarze komentujący wprowadzone zmiany wskazują, że rozporządzenie jest tak naprawdę dopiero punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, jak ma wyglądać w praktyce realizacja przyjętych założeń.

"Sam pomysł na opiekę koordynowaną uważamy za dobry, ale projekt w obecnym kształcie jest niemożliwy do wdrożenia we wszystkich placówkach, a taka obietnica została przecież złożona pacjentom" - ocenia zmiany prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.

Zmiany ujęte w rozporządzeniu mają wejść w życie z dniem 1 października. Nie jest to równoznaczne z tym, że pacjenci już wtedy będą w stanie skorzystać z nowych możliwości. Minister Adam Niedzielski przypomniał, że pacjenci mogą zmienić dotychczasową placówkę, jeśli ta, nie będzie realizowała rozszerzonych możliwości.

Adam Niedzielski/YouTube @Janusz Jaskółka
Adam Niedzielski/YouTube @Janusz Jaskółka
Adam Niedzielski/YouTube @Janusz Jaskółka

Co sądzicie o zmianach?

To też może cię zainteresować: Nie milkną spekulacje na temat abdykacji Franciszka. Jeden z watykanistów nie ma wątpliwości, że jego następcą będzie Polak. Padło jego nazwisko

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pożegnalne słowa Andrzeja Dudy w kościele. Wzruszająco mówił o Franciszku Pieczce. Co powiedział

O tym się mówi: Elżbieta Dmoch kiedyś była legendą w zespole Dwa Plus Jeden. Jak żyje teraz