Jak przypomina portal "Super Express", od dłuższego czasu w mediach pojawiają się spekulacje, że papież Franciszek może pójść w ślady swojego poprzednika, Benedykta XVI i abdykować. Choć sam Ojciec Święty mówi, że na razie nie ma w planach odejść, to zaznaczył, że może nadejść dzień, w którym zdecyduje o odejściu. Przy okazji spkuluje się, kto mógłby objąć Stolicę Piotrową po Franciszku. Wśród potencjalnych kandydatów, wymienia się Polaka.

Papież Francieszek abdykuje?

W Watykanie i poza jego granicami sporo mówi się o tym, że Franicszek może niebawem przestać być papieżem. Za możliwą abdykacją mógłby stać pogarszający się stan zdrowia duchownego. Plotki o rychłym odejściu Argentyńczyka wzmogła jego wizyta na grobie papieża Celestyna V, który był pierwszym papieżem w historii, który zrezygnował z papieskiej posługi.

Podobną pielgrzymkę odbył wcześniej Benedykt XVI, który w 2013 roku podjął decyzję o rezygnacji. Franciszek stanowczo zaprzecza, aby w najbliższym czasie miał odejść, ale nie wyklucza, że kiedyś może podjąć decyzję o abdykacji. W obliczu tych słów i plotek o rychłym odejściu Franciszka, już rusza giełda nazwisko, co do potencjalnych jego następców.

Papież Franciszek/ YouTube @Dla Ciekawskich
Papież Franciszek/ YouTube @Dla Ciekawskich
Papież Franciszek/ YouTube @Dla Ciekawskich

Amerykański watykanista nie ma wątpliwości, że na kolejnego papieża mógłby zostać wybrany Polak.

Polak znów zasiądzie na tronie Stolicy Apostolskiej

John L. Allen Jr. wskazuje, że następcą Franciszka mógłby zostać pochodzący z Polski kardynał Konrad Krajewski. Obecnie pełni on w Watykanie funkcję prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia. Od początku wojny na Ukrainie, był już czterokrotnie na terenie zaatakowanego kraju.

Allen Jr. zwraca uwagę, że polski duchowny wykazuje się wyjątkową odwagą, bo "udał się do strefy aktywnej wojny, by chodzić od drzwi do drzwi prywatnych domów".

Kard. Konrad Krajewski/YouTube @Maskacjusz TV

Myślicie, że przewidywania amerykańskiego watykanisty się sprawdzą i znów papieżem zostanie Polak?

To też może cię zainteresować: W trakcie kazania w jednym z polskich kościołów padły oburzające słowa. Rodzice dzieci obecnych w świątyni nie kryją emocji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marcin Hakiel zdradził, czy rozwód wpłynął na to, jak wygląda jego rodzicielstwo. Przy okazji opowiedział o pasjach swoich dzieci

O tym się mówi: TVP szukuje dla widzów coś wyjątkowego. Wszystko we współpracy z Danutą Martyniuk. O co chodzi