Jak podaje portal "Super Express", w Łodzi ponad połowa uczniów zdecydowała się zrezygnować z lekcji religii. Najwięcej rezygnacji notuje się w szkołach średnich, choć i w podstawówkach liczba ta lawinowo rośnie.

Coraz mniej uczniów na religii

Coraz mniej uczniów uczęszcza na lekcje religi. W ubiegłym roku rezygnację z tych zajęć deklarowało 44 procent uczniów. Na ten moment jest to już około 50 procent. W szkołach średnich odsetek uczniów uczestniczących w lekcjach religi jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 21 procent. W podstawówkach jest nieco lepiej, ale i tam trend spadkowy jest widoczny.

Coraz chętniej uczniowie wybierają w miejsce lekcji religi, zajęcia z etyki. Minister edukacji i nauki zapowiada, że dobrowolność w zakresie uczęszczania na etykę zostanie zastąpiona obowiązkiem dla tych, którzy nie wybierą nauki religi.

Sprzeciw wobec religi w szkole/YouTube @tvtetka
Sprzeciw wobec religi w szkole/YouTube @tvtetka
Sprzeciw wobec religi w szkole/YouTube @tvtetka

Kryzys widać również w seminariach duchownych

Problem z odpływem wiernych widać również w seminariach. To działające w Łowiczu, przeniesiono do Warszawy. Powodem miał być fakt, że zgłosił się do niego zaledwie jeden kandydat na księdza.

Także w kościołach daje się zaobserwować coraz mniejsza liczba wiernych. Z badań, jakie przeprowadził CBOS w maju 2022 roku wynika, że po epidemii koronawirusa spadła liczba osób regularnie uczęszczających do kościoła. Regularnie w nabożeństwach uczestnicy zaledwie 37 Polaków. Dla porównania, w 2020 roku odsetek ten sięgał 46 proc.

Puste kościoły/YouTube @SILESIA FLESZ TVS
Puste kościoły/YouTube @SILESIA FLESZ TVS
Puste kościoły/YouTube @SILESIA FLESZ TVS

Warto jednak zauważyć, że tendencja spadkowa zarysowywała się jeszcze przed pandemią koronawirusa. W 2018 roku cotygodniowe uczestnictwo we mszy świętej deklarowało 49 proc. Polaków.

Myślicie, że jest szansa odwrócić ten trend?

To też może cię zainteresować: Na jaw wyszła przyczyna odejścia królowej Elżbiety II. Akt zgonu zdradza więcej szczegółów na ten temat

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pacjentów czekają spore zmiany w działaniu przychodni Podstawowej Opieki Medycznej. Zaczną obowiązywać już w październiku

O tym się mówi: Pożegnalne słowa Andrzeja Dudy w kościele. Wzruszająco mówił o Franciszku Pieczce. Co powiedział