Wyższe temperatury i piękna pogoda w ostatnim czasie sprzyjają spacerom. Wiele osób wybiera się też do lasu.

Niestety jak podaje portal „o2”, w najbliższym czasie nie będzie to możliwe w okolicach Torunia. Pracownicy nadleśnictwa znaleźli tam niebezpiecznego dla przyrody szkodnika.

Odkrycie w lesie

Jak podaje Nadleśnictwo Dobrzejewice, tamtejsze lasy zaatakował szkodnik groźny dla drzew, zwłaszcza sosny. Chodzi o brudnicę mniszka.

„Larwy szkodnika jedzą igły od ich nasady, a reszta odpada z drzewa. Z czasem na gałęziach nie ma igieł i drzewo po prostu obumiera. To może dotknąć setki hektarów lasu, dlatego brudnica jest tak niebezpieczna” – tłumaczy Kamila Czajka.

Choć sam szkodnik nie jest jakoś nadzwyczajny czy rzadki, to obecnie odnotowano bardzo wiele larw. Już w ubiegłym roku zauważono wzrost jego populacji i wstawiano pułapki. Teraz jednak nadszedł czas na bardziej konkretne działania.

Brudnica Mniszka / YouTube: Nadleśnictwo Łomża
Brudnica Mniszka / YouTube: Nadleśnictwo Łomża

Z tego względu Nadleśnictwo zadecydowało o konieczności spryskania części najbardziej zaatakowanych lasów ponieważ natura nie jest sobie w tym przypadku sama poradzić ze szkodnikiem.

Z tego względu aż do 17 czerwca obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu na obszarze około 600 hektarów między leśniczówkami Dąbrówka i Wąkole.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: W Rosji pojawił się zupełnie nowy pomysł. Czy mocarstwo faktycznie planuje powiększyć swoje terytorium i to kosztem naszego sąsiada

Jak informował portal „życie.news”: Zamieszanie wokół odejścia Tomasza Lisa z tygodnika „Newsweek”. Komentarze wskazują, że nie było dobrowolne. „Sprawa może mieć jakieś drugie dno”

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Krzysztof Rutkowski emanuje luksusem. Fani zwrócili na bardzo drogie dodatki. Za takie coś trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Sprawdź również ten artykuł: Przygnębiające wieści dla fanów muzyki na całym świecie. Nie ma już wśród nas legendy sceny muzycznej. Wielbiciele myślą o tym, co będzie z zespołem