Jak podaje portal "Money", jedną z planowanych zmian jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Dodatkowo pracodawcy mają być zobligowani do wyjaśnienia przyczyn zwolnienia pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony. Poznajcie szczegóły!

Nowelizacja Kodeksu Pracy

W wykazie prac legislacyjnych rady ministrów znalazła się informacja o pracach nad nowelizacją Kodeksu pracy. Jedną z rozważanych zmian jest wprowadzenie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Rodzice zyskają aż dziewięć dodatkowych tygodni. Zmiana ta, została wymuszona przyjętą w Unii Europejskiej dyrektywą work-life balance i zostać wprowadzona do sierpnia tego roku.

Co ważne, będzie to dodatkowy urlop, z którego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka. Jeśli nie zdecyduje się na ich wykorzystanie, niestety przepadną. Dla matek nadal będzie dostępny roczny urlop macierzyński.

Kalendarz/YouTube @Pani Swojego Czasu
Kalendarz/YouTube @Pani Swojego Czasu
Kalendarz/YouTube @Pani Swojego Czasu

To nie koniec zmian w urlopach. Każdy zatrudniony zyska dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego, który niestety nie będzie płatny. Przysługiwać będzie na opiekę nad osobami niesamodzielnymi będącymi członkami rodziny (np. rodzicami lub dziadkami). W nagłych wypadkach pracownik będzie miał do wykorzystania również dwa dni, za które przysługiwać będzie połowa wynagrodzenia.

Zmiany w umowach o pracę

Zmienić mają się również zasady wypowiadania umów na czas określony. Do tej pory pracodawca nie był zobligowany do uzasadniania wypowiedzenia umowy pracownika zatrudnionego na czas określony.

Wypowiedzenie/YouTube @Jan Lasota
Wypowiedzenie/YouTube @Jan Lasota
Wypowiedzenie/YouTube @Jan Lasota

Po zmianach będzie musiał nie tylko uzasadnić swoją decyzję, ale także "obowiązkowo konsultować zamiar wypowiedzenia z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym".

Co sądzicie o planowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Anna Nowak – Ibisz zareagowała na krytyką pod ostatnim zdjęciem. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pilne wieści dla fanów piłki nożnej. Polska reprezentacja już ma nowego selekcjonera

O tym się mówi: Najnowsze informacje w sprawie Agnieszki z Częstochowy. Prokuratura powołała biegłych