Jak podaje portal "Money", jedną z planowanych zmian jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Dodatkowo pracodawcy mają być zobligowani do wyjaśnienia przyczyn zwolnienia pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony. Poznajcie szczegóły!
Nowelizacja Kodeksu Pracy
W wykazie prac legislacyjnych rady ministrów znalazła się informacja o pracach nad nowelizacją Kodeksu pracy. Jedną z rozważanych zmian jest wprowadzenie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Rodzice zyskają aż dziewięć dodatkowych tygodni. Zmiana ta, została wymuszona przyjętą w Unii Europejskiej dyrektywą work-life balance i zostać wprowadzona do sierpnia tego roku.
Co ważne, będzie to dodatkowy urlop, z którego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka. Jeśli nie zdecyduje się na ich wykorzystanie, niestety przepadną. Dla matek nadal będzie dostępny roczny urlop macierzyński.
To nie koniec zmian w urlopach. Każdy zatrudniony zyska dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego, który niestety nie będzie płatny. Przysługiwać będzie na opiekę nad osobami niesamodzielnymi będącymi członkami rodziny (np. rodzicami lub dziadkami). W nagłych wypadkach pracownik będzie miał do wykorzystania również dwa dni, za które przysługiwać będzie połowa wynagrodzenia.
Zmiany w umowach o pracę
Zmienić mają się również zasady wypowiadania umów na czas określony. Do tej pory pracodawca nie był zobligowany do uzasadniania wypowiedzenia umowy pracownika zatrudnionego na czas określony.
Po zmianach będzie musiał nie tylko uzasadnić swoją decyzję, ale także "obowiązkowo konsultować zamiar wypowiedzenia z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym".
Co sądzicie o planowanych zmianach?
To też może cię zainteresować: Anna Nowak – Ibisz zareagowała na krytyką pod ostatnim zdjęciem. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pilne wieści dla fanów piłki nożnej. Polska reprezentacja już ma nowego selekcjonera
O tym się mówi: Najnowsze informacje w sprawie Agnieszki z Częstochowy. Prokuratura powołała biegłych