Wielu uważa program wsparcia rodzin 500 Plus za rozdawnictwo rujnujące budżet państwa. Większe kontrowersje wzbudził w szeregach opozycji plan zwiększenia w ramach nowego ładu świadczenia 500 Plus do kwoty 900 Plus, które jednak nie będzie wypłacane wszystkim.

Kto może liczyć na rządowe 900 Plus

Jak się okazuje, proponowany przez Mateusza Morawieckiego nowy polski ład zawiera plan zwiększenia świadczenia 500 Plus o dodatkowe 400 Plus dla tych, którzy spełnią bardzo ważne warunki. Wynika z nich, że nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze mające być wypłacane od 2022 roku.

Jak donoszą media, niektórzy sądzą, że plan wypłacania dodatkowej kwoty 400 Plus w ramach programu wsparcia rodziny i nowego polskiego ładu, ma zwiększyć szanse partii rządzącej w wyborach, a wręcz zapewnić im zwycięztwo, bo przecież kto nie zagłosuje na polityków, którzy chcą mu dać za darmo pieniądze? Wielu uważa też, że takie "rozdawnictwo" wpędza w ruinę polskie społeczeństwo i finanse kraju.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wystartować ma 1 stycznia 2022 roku, ale nie każdy będzie miał szansę skorzystać z dodatkowej wypłaty świadczenia, gdyż spełnić należy niezbędne warunki - Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia.

Program 500 Plus został wprowadzony w 2016 roku i jak dotąd, około pięćset tysięcy obywateli korzysta z tego świadczenia. 500 Plus miało za zadanie zachęcić obywateli do zwiększenia w Polsce ilości dzieci, jednak dzietność w kraju się zmniejszyła. Czy dodatkowe 400 złotych przekona mieszkańców Polski do powiększania swych rodzin? A co z tymi, którzy bardzo chcą mieć dzieci, a nie jest im to dane?