Jak informuje portal Fakt, już niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wprowadzić ogromne zmiany! Jak się okazuje, to właśnie ZUS chce przejąć kwestie wypłat zasiłków dla osób ubezpieczonych, a także rozliczać składki za pracodawców.

Czekają nas spore zmiany!

Czemu ma służyć taki krok? Nie da się ukryć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce w ten sposób przede wszystkim ograniczyć jakiekolwiek nadużycia, do których niejednokrotnie dochodzi w kwestii korzystania przez pracowników z zasiłków. Nowe zasady mają zostać wprowadzone jak najszybciej.

Jedną z większych zmian, jakie chce wprowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest skrócenie prawa do zasiłku chorobowego. Obecnie osoba zwolniona ze swojej posady może pobierać zasiłek chorobowy na takich samych zasadach jak osoba pracująca, czyli przez okres 182 dni. Po zmianach byłoby to możliwe tylko przez 30 dni.

Czy Polacy będą zadowoleni?

Drugą ze zmian miałoby być także ograniczenie możliwości korzystania z płatnego L4. Obecnie można pobierać zasiłek chorobowy przez 182 dni, jeśli natomiast otrzymamy zwolnienie lekarskie z powodu innej jednostki chorobowej niż dotychczas, to okres ten nalicza się od nowa. Po zmianach nie byłoby to możliwe i po wykorzystaniu 182 dni będzie ustawać prawdo do zasiłku chorobowego. Jeśli pracownik nadal nie będzie zdolny do wykonywania pracy to będzie musiał skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego.

Łatwiej będzie natomiast otrzymać zasiłek opiekuńczy. Obecnie rodzic może pobierać taki zasiłek na swoje dziecko tylko wtedy jeśli inna osoba mieszkająca w domu nie może zająć się dzieckiem. Zmiany mają spowodować, że rodzice będą mogli starać się o taki zasiłek niezależnie od obecności pozostałych domowników.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA TO NIE MIEJSCE NA POKAZ MODY. KONTROWERSYJNE STYLIZACJE SĄ DOŚĆ KRYTYCZNIE KOMENTOWANE PRZEZ WIELE OSÓB

O tym się mówi w Polsce: CZTERNASTA EMERYTURA NIE TRAFI DO WSZYSTKICH SENIORÓW? NAJNOWSZE INFORMACJE O DODATKOWYM ŚWIADCZENIU EMERYTALNYM. PIENIĄDZE EMERYCI DOSTANĄ TYLKO RAZ

O tym się mówi na świecie: NIESAMOWITA HISTORIA 26-LATKI PORUSZYŁA INTERNAUTÓW. TO NIEPRAWDOPODOBNE, CO MATKA JEST W STANIE ZROBIĆ DLA SWOJEGO DZIECKA

Z życia gwiazd: TERESA LIPOWSKA PRZERWAŁA MILCZENIE NA TEMAT SWOJEGO STANU. AKTORKA PRZEKONUJE, ŻE NIE JEST Z NIĄ DOBRZE. PRZYKRE WIEŚCI O GWIEŹDZIE „M JAK MIŁOŚĆ”