Rodzice nie pozostawiają złudzeń – od pewnego czasu uczniowie naprawdę nie mają łatwego życia: program jest przeładowany, większość dzieci ma obawy przed powrotem do nauki zdalnej, ale ogromnym problemem stały się goniące jedną drugą kartkówki. Okazuje się, że jest ich tak wiele naraz, że uczniowie dosłownie nie mają, kiedy nauczyć się materiału, by je napisać!

– Nie ma nakazu prawnego, który kazałby robić sprawdziany – wyjaśnia jednak Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, cytowany przez portal Parenting.

Sporym problemem ma tu być przeładowany program nauczania, który niemal wyklucza możliwość poświęcenia podczas lekcji czasu na odpytywanie, stąd taka liczba kartkówek.

– Szkoła przestała być miejscem, w którym uczniowie się uczą. Stała się miejscem, w którym są testowani. Uczyć mają się po szkole – mówi odważnie jedna z mam.

Kartkówki codziennie i sprawdzian raz w tygodniu? To stało się udziałem uczniów dzisiaj!

Okazuje się, że zgodnie ze szkolnymi wymogami każdy nauczyciel musi wystawić minimalnie 12 ocen na jednego ucznia! Nie wiadomo jednak, skąd takie wymogi, gdyż w ministerialnych rozporządzeniach mówi się o… trzech ocenach cząstkowych jako minimalnej liczbie ocen na semestr.

Na ten temat wypowiedział się Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018 i doradca Szymona Hołowni, w rozmowie z WP Parenting przekonując, że on sam nie stosuje takich metod sprawdzania uczniów.

– Pytanie, czy da się nie robić sprawdzianów, jest pytaniem bardzo szerokim. Jednak w każdym aspekcie: technicznym, prawnym, czy metafizycznym, mówię, że tak, da się. Nie ma nakazu prawnego, który kazałby robić sprawdziany – przekonuje.

Jednak sama forma sprawdzianu jest mocno wbita w umysły nauczycieli, ale także samych uczniów i rodziców i to efekt starego, pruskiego systemu nauczania, który w Polsce jest obowiązujący.

– Skoro chodzimy do szkoły i zdobywamy tam wiedzę, to trzeba sprawdzić, czy ta wiedza weszła do głowy. Jest to założenie które mamy. To nie jest jakaś prawda objawiona, aksjomat itd. Wszystko to się bierze z wizji edukacji – mówi Przemysław Staroń.

Jednak dla niego samego sprawdzian nie jest efektywną możliwość sprawdzenia stanu wiedzy ucznia.

Jak informował portal "Życie": EPISKOPAT POLSKI PODJĄŁ WAŻNĄ DECYZJĘ DLA WIERNYCH KOŚCIOŁA W POLSCE! KAŻDY BĘDZIE MUSIAŁ SIĘ DO TEGO DOSTOSOWAĆ, TO KLUCZOWE DLA BEZPIECZEŃSTWA

Przypomnij sobie: CO BĘDZIE Z OBCHODAMI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH? 1 LISTOPADA POD ZNAKIEM ZAPYTANIA, EPISKOPAT CZEKA NA DECYZJE RZĄDU, CZY NEKROPOLIE BĘDĄ ZAMKNIĘTE

Portal "Życie" pisał również: WIELKIE SZCZĘŚCIE JEDNEGO Z MIESZKAŃCÓW POLSKI! TRAFIŁ SZÓSTKĘ W LOTTO, MOŻE POSZCZYCIĆ SIĘ OGROMNĄ WYGRANĄ, CAŁA POLSKA CHCE WIEDZIEĆ, KTO TO