Czy już wkrótce kierowcy będą musieli przygotować się do zmian, jakie zamierza wprowadzić resort infrastruktury? Mają one dotyczyć tego, w jaki sposób przeprowadzany będzie przegląd aut.

Kierowcy muszą przygotować się na zmiany

Jak informuje portal Money, już wkrótce przegląd auta może wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Badanie techniczne będzie o wiele bardziej wymagające. Na czym dokładnie będą polegać zaostrzenia przepisów?

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” możemy przeczytać, że resort infrastruktury zamierza wprowadzić obowiązek fotografowania samochodu podczas przeprowadzania badania technicznego pojazdu. Fotografie takie będą musiały być przechowywane w stacji kontroli pojazdów przez minimum dwa lata od dnia, w którym został wykonany przegląd.

Celem fotografowania pojazdów ma być możliwość zidentyfikowania, czy dane auto faktycznie przeszło przegląd techniczny. Dzięki temu zminimalizowane zostaną procedery, podczas których dowód rejestracyjny pobijany jest bez przeglądu, „po znajomości”.

- Taki system działa już w Czechach. Tam diagnosta fotografuje tablicę rejestracyjną i cały pojazd według specjalnej instrukcji. A zaproponowane przez ministerstwo rozwiązanie wydaje się być znacznie lepsze niż monitoring wizyjny - wyjaśnił prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów - Marcin Barankiewicz w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Co planuje ministerstwo?

Co więcej, ministerstwo nie wykluczało też zmian w zakresie tego, kto sprawuje nadzór nad stacjami kontroli pojazdów. Obecnie są to starości, natomiast po zmianach nadzór ten miałby przejąć Transportowy Dozór Techniczny. Okazuje się jednak, że na ten moment pomysł ten nie zostanie zrealizowany.

Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów nadal będą sprawować starości, natomiast Transportowy Dozór Techniczny będzie zobowiązane do prowadzenia i aktualizowania rejestru diagnostów oraz nadawania lub odbierania im uprawnień do wykonywania pracy.

Jak się okazuje, projekt zmian ma trafić do rządu już wkrótce, bo w trzecim kwartale tego roku. Kiedy zatem zmiany wejdą w życie? Tego dowiemy się zapewne niebawem.

Jak informował portal "Życie": ŁUKASZ SZUMOWSKI ZABRAŁ GŁOS NA TEMAT LOKALNYCH OBOSTRZEŃ. ZAPOWIADA SUROWE KARY

Przypomnij sobie: SANEPID APELUJE O ZDROWY ROZSĄDEK I ZGŁASZANIE SIĘ DO NAJBLIŻSZYCH PLACÓWEK. NOWE PRZYPADKI KORONAWIRUSA WŚRÓD DUCHOWNYCH

Portal "Życie" pisał również: KONTROLERZY SĄ BEZWZGLĘDNI. MOGĄ ZAPUKAĆ RÓWNIEŻ DO CIEBIE, A KARY SĄ NIESAMOWICIE WYSOKIE