Darmową opiekę zdrowotną możemy otrzymać jedynie wówczas, gdy regularnie nasz pracodawca lub my sami odprowadzamy składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które powodują, że otrzymamy dostęp do Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku, gdy ZUS naszych składek nie dostanie to wtedy możliwość uzyskania pomocy medycznej za darmo będzie niemożliwa. Jeśli natomiast chcemy wrócić do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego to ponowne zapisanie się do ZUS może wiązać się ze sporymi karami finansowymi.

Niepłacenie ich wiąże się z tym, że w przypadku hospitalizacji, wizyt u lekarza i innej pomocy medycznej będziemy musieli zapłacić spory rachunek wystawiony na nasze nazwisko. Jaka kara obowiązuje w NFZ za brak składek do ZUS i jak jej uniknąć?

Wyostrzyć ucho muszą osoby, które z różnych przyczyn utraciły składki w ZUS, a przez to nie mają dostępu do NFZ, czyli darmowej opieki zdrowotnej. To spory problem, który może się wiązać z dużymi karami finansowymi. Warto to sprawdzić!

NFZ i ZUS o gigantycznych karach za brak składek! Jak się ich wystrzegać?

Informacje na ten temat przekazuje serwis superbiz.se.pl. Dostęp do publicznej służby zdrowia – w tym wizyt u lekarza, hospitalizacji, darmowych lub refundowanych leków, operacji, zwolnień lekarskich L4 czy sanatorium – gwarantują wpłacane regularnie co miesiąc składki zdrowotne do ZUS.

W większości przypadków opłaca je nasz pracodawca, ale mamy również taką możliwość sami lub opłacać składki za rodzinę, czyli objąć ubezpieczeniem zdrowotnym najbliższych. To ważne, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne, gdyż wizytę w szpitalu, operacja czy dłuższa hospitalizacja może by ć bardzo kosztowna!

Co jednak w przypadku, gdy utraciliśmy składki wpłacane do ZUS i nie mamy ubezpieczenia, a teraz chcemy je ponownie uzyskać? Gdy po przerwie taka osoba zostanie ponownie zatrudniona na umowę o pracę lub uzyska status studenta dziennego to wtedy o karze na poczet NFZ nie mówimy.

Problem pojawia się w przypadku osób, których przerwa w płaceniu składek wynosi więcej niż 3 miesiące, a chcą przystąpić do płacenia składek samodzielnie. Wtedy kary są naprawdę duże, a zaczynają się od 800 złotych w przypadku okresu przerwy od 3 miesięcy do roku po nawet 8 tysięcy złotych, jeśli przerwa wynosi więcej niż 10 lat!

Sumę tę można jednak rozłożyć na raty, składając wniosek do NFZ.

- Dyrektor właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może wyrazić zgodę na odstąpienie od pobrania opłaty dodatkowej lub rozłożyć ją na raty miesięczne, jeżeli osoba znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej – możemy przeczytać na stronie internetowej NFZ.

fot. Pxhere

Jak informował portal "Życie": POLACY MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA ZMIANY W BANKOMATACH. TEGO JESZCZE NIE BYŁO, BĘDZIE MNIEJ BANKNOTÓW PRZY WYPŁACIE

Przypomnij sobie: CZY CZEKAJĄ NAS CIĘCIA MINIMALNEJ PENSJI? DO MEDIÓW WYCIEKŁY NIEPOKOJĄCE INFORMACJE, SĄ SPRZECZNE Z OBIETNICAMI

Portal "Życie" pisał również: TO, JAK ZAPISUJEMY ZNAK X UJAWNIA NASZĄ OSOBOWOŚĆ, TWIERDZĄ EKSPERCI OD GRAFOLOGII. PROSTY TEST ZDRADZA NASZE DRUGIE JA