Kleszcze są zmorą każdego, kto uwielbia spacery po lasach i łąkach. Na ich temat krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten, według którego występują jedynie wiosną i latem. Nic bardziej mylnego.

Kleszcza można spotkać na swojej drodze przez większą część roku. Te pajęczaki stają się aktywne, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza. Najbardziej lubią wilgotne, zacienione, bogate w roślinność tereny. Zdarza się jednak, że spotkamy je także w parku, ogrodzie, na miejskim trawniku czy działce.

Ich źródłem pożywienia jest krew ofiar – zwierząt lub ludzi. Ukąszenie kleszcza może nieść za sobą ogromne konsekwencje – w ślinie tych pajęczaków mogą znajdować się wirusy powodujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, babeszjozę czy boreliozę.

Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl

Okazuje się, że wśród odmian kleszcza znajdują się nie tylko te najpowszechniejsze. Jak podaje Interia, należy uważać szczególnie na te, które mogą przenosić groźnego, nierzadko śmiertelnego wirusa.

Groźne kleszcze. Ich ukąszenie może nieść za sobą poważne skutki

Poza najbardziej pospolitymi kleszczami istnieją także takie, które mogą o wiele bardziej nam zaszkodzić lub nawet uśmiercić swoją ofiarę. Jak je rozpoznać?

Pajęczaki, o której mowa, mają osiem milimetrów oraz pasiaste nogi. To Hyalomma marginatum, kleszcz, który najczęściej obecny jest na koniach, jednak zdarza mu się kąsić ludzi. Może być nosicielem wirusa wywołującego gorączkę krymsko-kongijską, odpowiedzialną za śmierć kilkudziesięciu tysięcy ludzi w Turcji rocznie.

Dotychczas kleszcze można było spotkać na Korsyce, jednak obecnie natknięto się na te pajęczaki także w Aude, Herault, Gard, Var, Deltcie Rodanu, w Pirenejach Wschodnich oraz na południu Ardeche. Póki co nie wiadomo, skąd się tam wzięły i dlaczego bytują we wspomnianych rejonach.

Hyalomma marginatum. Źródło: infravec2.eu
Hyalomma marginatum. Źródło: infravec2.eu

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska objawia się bólem stawów, głowy oraz brzucha, wymiotami oraz podwyższoną temperaturą ciała. Chorzy bardzo często mają czerwoną twarz, przekrwione spojówki i błonę śluzową gardła.

Póki co nie istnieje szczepionka na chorobę, którą mogą przenosić kleszcze, jest ona wysoce śmiertelna. W jej późniejszym stadium – po 4-14 dniach od zachorowania – chorzy często mają ciężkie krwotoki z nosa, a także niekontrolowane krwawienia w miejscach iniekcji.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: DZISIAJ DALEJ DESZCZOWO. CO JESZCZE ZAPOWIADAJĄ PROGNOZY NA ŚRODĘ

Jak informował portal Życie: IMGW WYDAŁO OSTRZEŻENIA TRZECIEGO STOPNIA. POGODA BĘDZIE BARDZO NIEBEZPIECZNA. GDZIE BĘDZIE NAJGORZEJ

Portal Życie pisał również o… ZDRADZONO SZCZEGÓŁY WIZYTY ANDRZEJA DUDY W USA. O CZYM BĘDZIE MOWA