Jak przekonują ekonomiści, odmrażanie gospodarek na całym świecie nie oznacza, że sytuacja 2wróci do stanu sprzed SARS-CoV-2. nie ma co liczyć na to, że ustabilizowanie epidemii koronawirusa w Europie spowoduje, że sytuacja wróci do normy. Najgorsze dopiero przed nami, chodzi o skutki ekonomiczne i gospodarcze! Szykują się masowe zwolnienia, według ekspertów pracę stracić może aż co czwarty mieszkaniec Europy.

Jak zapowiadają również polskie władze, odbudowanie gospodarek po pandemii koronawirusa potrwa nawet kilka lat. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Rozwoju w Polsce może to zająć od 2 do 3 lat. Podobne zdanie mają twórcy raportu McKinsey Global Institute, o którym na swoich łamach mówi „Rzeczpospolita", cytowana przed portal o2.pl.

Niestety, sytuacja epidemiczna spowodowała powrót do rynku pracy pracodawcy, nie tylko ze względu na potężne problemy finansowe wielu firm i ogłaszanie ich upadłości, ale również wzmożone procesy automatyzacji. To spowoduje, że nie trzeba będzie tak wielu rąk do pracy, a ludzi zaczną zastępować roboty.

Pandemia koronawirusa uderzyła w światowe rynki. Na bezrobociu może wylądować nawet co czwarty Europejczyk!

To fatalne wieści dla mieszkańców Starego Kontynentu, gdyż pandemia to potężne uderzenia w rynek pracy. Zagrożonych jest obecnie około 26 proc. całkowitej liczby miejsc pracy w Europie – blisko 59 mln stanowisk. Które branże zaczną zwalniać pracowników w pierwszej kolejności? Handel i obsługa klienta, gastronomia i sektor budowlany.

Na tzw. „koronakryzys” nakłada się również zwiększony proces automatyzacji. Co to oznacza? Na 230 mln miejsc pracy w Europie (stan na 2018 rok) 59 mln jest zagrożonych ze względu na COVID-19, a 51 mln przez automatyzację. Ponieważ oba zjawiska w wielu przypadkach się nakładają, ryzyko likwidacji tych miejsc pracy jest ogromne.

Zgodnie z informacjami podanymi przez „Rzeczpospolitą”, mowa o stanowiskach pracy w sprzedaży detalicznej i hurtowej (5,4 mln miejsc), produkcji przemysłowej (4,3 mln) i zakwaterowaniu, a także gastronomii (2,9 mln). Najbardziej narażony na oba zjawiska jest handel – tu na bezrobociu może wylądować nawet 70 proc. dotychczasowych pracowników.

fot. YouTube

Przypomnij sobie o… CZY POLACY ZAPOMNIELI JUŻ O PANDEMII KORONAWIRUSA? NASZE ZACHOWANIA MOGĄ MIEĆ NEGATYWNE SKUTKI

Jak informował portal Życie: JAK KORONAWIRUS WPŁYNĄŁ NA INNE CHOROBY? ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZABRAŁA GŁOS W TEJ SPRAWIE

Portal Życie pisał również o… NIKT NIE PRZYPUSZCZAŁ, ŻE TAK ZAKOŃCZY SIĘ JEDNO Z WESEL. GOŚCIE ZAKAŻENI KORONAWIRUSEM