Z całego świata napływają niepokojące informacje na temat chorób zakaźnych. Okazuje się, że wpływ na nie miał koronawirus.

Ogromne zmiany na całym świecie

Podczas pandemii koronawirusa wiele krajów postanowiło na jakiś czas wstrzymać szczepienia na inne choroby zakaźne. Jak się też okazuje, wiele z nich nie mogło przeprowadzić szczepień, ponieważ podczas pandemii znacznie ograniczono dystrybucję szczepionek.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała ostatnio, że w związku z tą sytuacją w niektórych krajach zaobserwowano wzrost zachorowań na różnorodne choroby zakaźne. Jak podaje portal Wirtualna Polska, do takich krajów należy między innymi Nepal i Pakistan, gdzie zaobserwowano znaczny wzrost chorych na jedną z chorób zakaźnych - błonicę.

Wzrasta zachorowalność na choroby zakaźne

Jak donosi New York Times błonica nie jest jednak jedyną chorobą, która zaatakowała w czasie pandemii koronawirusa. Jak się okazuje, w wielu krajach odnotowano przypadki zachorowań na cholerę, oraz polio. Coraz częściej docierają do nas także informacje odnośnie nowych ognisk eboli.

New York Times poinformował także, że 29 krajów zdecydowało się nie szczepić swoich obywateli na odrę podczas trwania pandemii koronawirusa. Niestety, skutki tego mogą być opłakane, ponieważ już w 18 z nich odnotowuje się ogniska epidemii tej choroby.

Vacccine Impact Modeling Consortium przeprowadził badania w 98 krajach, z których jasno wynika, że przeprowadzane dotychczas szczepienia mocno ograniczyły zgony wśród dzieci, bowiem aż o 44%.

- Szczepienia są jednym z najpotężniejszych i podstawowych narzędzi zapobiegania chorobom w historii zdrowia publicznego. Zakłócenie programów szczepień z powodu pandemii COVID-19 grozi cofnięciem dziesięcioleci postępów w zwalczaniu chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepionki, takich jak odra - oświadczył ostatnio dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Czy to oznacza, że już niedługo przyjdzie nam zmagać się z kolejnymi epidemiami lub nawet pandemiami, które pośrednio wywołał koronawirus?

To też może cię zainteresować: EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. KIEDY I JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ? ZNANE SĄ SZCZEGÓŁY

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MINISTER ROLNICTWA CHCE ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM WOBEC NAUCZYCIELI. RUSZYŁ NA ZBIÓR TRUSKAWEK, APELUJE DO ZNP

O tym się mówi: KRAKÓW: TUTAJ PASAŻEROWIE BILETÓW JUŻ NIE KUPIĄ. RADNI PRZEGŁOSOWALI WAŻNĄ ZMIANĘ ODNOŚNIE KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ