Minister Łukasz Szumowski tłumaczy, że procedura wyłonienia zwycięzcy przetargu na zakup respiratorów została przeprowadzona z zachowaniem zasad, była uczciwa i nie doszło do oszustwa. - Ta firma zajmuje się handlem medycznymi akcesoriami od wielu lat. Zaproponowała nam respiratory, które z chęcią wzięliśmy, bo wszędzie ich brakowało – przekonywał Łukasz Szumowski w rozmowie Salon Polityczny „Trójki”.

Według informacji podanych przez Łukasza Szumowskiego podczas rozmowy, cytowanych przez money.pl do Polski trafiło już 5o sztuk respiratorów, a kolejne pojawią się w naszym kraju na dniach. Szumowski odpowiedział w ten sposób na zarzuty „Gazety Wyborczej”, która twierdziła, że sprzęt kupiony od firmy należącej do „handlarza bronią” nie trafił do naszego kraju.

Respiratory zostały kupione zgodnie z procedurami - przekonuje Łukasz Szumowski

Kontrowersyjnym właścicielem firmy okazał się być Andrzej Izdebski, który znany jest jako handlarz bronią, pośredniczący w 1991 roku w sprzedaży polskich pistoletów na Bliski Wschód. Według ministra sprzęt ma znajdować się dziś w magazynach, gdzie sprawdzają go technicy.

- W przypadku respiratorów obecnie nie ma mowy o oszustwie - zapewnił w wywiadzie Szumowski. Ze względu na zamieszanie wokół swojej osoby przyznano ma ochronę, gdyż otrzymuje regularnie groźby karalne.

Minister Szumowski w rozmowie z Trójką został zapytany o sytuację na Śląsku. Potwierdził, że testy na koronawirusa zostały przeprowadzone u wszystkich górników, oczywiście wykryto liczne zakażenia, ale są kopalnie, w których wszyscy pracownicy wydobycia są zdrowi.

- Po tym tygodniu znacznie zmniejszą się wzrosty zakażeń. Ale w tym tygodniu spodziewajmy się jeszcze wzrostów - mówił Szumowski w wywiadzie.

Wyjaśnił również, że nie tylko na Śląsku, ale w miejscach zwiększonej liczby wykrytych przypadków będzie rekomendował wraz z PKW przeprowadzenie wyborów w trybie korespondencyjnym.

Jak informował portal „Życie”: MINISTER ŁUKASZ SZUMOWSKI ZDRADZIŁ WIELKĄ TAJEMNICĘ. POLAKOM SIĘ TO NIE SPODOBAŁO, TYLE KOSZTOWAŁO ZAMKNIĘCIE GRANIC

Przypomnij sobie: SZYMON HOŁOWNIA POCHWALIŁ SIĘ SPĘDZONYMI Z RODZINĄ CHWILAMI. INTERNAUCI ZACHWYCENI JEGO CÓRECZKĄ

Portal „Życie” pisał również: NIEZWYKŁA PSZCZOŁA POJAWIŁA SIĘ W POLSCE. CZY JEST BEZPIECZNA