Odszkodowania za wypadek

Do grupy osób najczęściej wyłudzających pieniądze z ubezpieczenia zaliczają się kierowcy. W tej kwestii potrafią oni być wyjątkowo kreatywni. Oszuści współpracują nawet z warsztatami, holownikami i dostawcami części.

Zwykle celowo doprowadzają do stłuczek samochody mające bardzo drogie części zamienne. Często są to pojazdy, które już wcześniej zostały uszkodzone w wypadku i po obudowie na nowo znalazły się w obiegu. To celowy zabieg, gdyż w ten sposób można dochodzić jeszcze wyższych roszczeń.

Coraz częściej dochodzi także do sytuacji, w której w całym procederze biorą dodatkowo udział obcokrajowcy. Popularną metodą pozwalającą wyłudzić jeszcze większe pieniądze jest także importowanie drogich, ale uszkodzonych aut luksusowych, a następnie zgłoszenie ich kradzieży.

Jak się okazuje, oszustwami nie zajmują się jedynie zorganizowane grupy przestępcze. Często spotykane są także osoby działąjące indywidualnie. Jednym z ciekawych przypadków była pewna para, która zajmowała się powodowaniem stłuczek na rondach.

Chcąc wyłudzić pieniądze od ubezpieczycieli specjalnie doprowadzali do kolizji poprzez nagłe zahamowanie samochodu lub gwałtowne przyspieszenie. W ten sposób doprowadzili oni do 9 wypadków, co pozwoliło im uzyskać łącznie 400 tysięcy złotych w latach 2005-2018 roku.

Oszustwa nie zawsze jednak są dokonywane poprzez celowe spowodowanie kolizji. Najczęściej spotykana jest sytuacja, kiedy kierowcy próbują podkoloryzować szkody wynikające ze zdarzenia.

W tym celu deklarują większe uszkodzenia ciała, symulują urazy psychiczne doznane w wypadku, a także podają większą liczbę osób poszkodowanych niż w rzeczywistości. Wielu oszustów próbuje usprawiedliwiać swoje postępowanie.

Aż 65% osób twierdzi, że zawyża wartość poniesionych szkód, ponieważ ubezpieczyciele również są nieuczciwi. Ponad jedna czwarta podkreśla, że to z powodu trudnej sytuacji życiowej, zaś 9,5% wskazuje na społeczny standard.

Celowe podpalenia

Według statystyk, aż 10 procent wypłacanych ubezpieczeń w Europie to w rzeczywistości wyłudzenia. Z tego względu bardzo prawdopoodbne jest, że w Polsce sytuacja wygląda podobnie.

Jednym z przykładów są wyłudzenia z ubezpieczeń na życie z tytułu zgonu. Wyceniono je na 11 milionów złotych. W samym 2018 roku próbowano je bezpodstawnie uzyskać aż 214 razy.

Atrakcyjnym celem przestępców są ubezpieczenia dla biznesu, szczególnie te związane z pożarami. W przypadku celowego podpalenia obiektu przemysłowego lub magazynowego straty wyceniane są w milionach złotych. Tłumaczy to rekordowo wysoką wartość przeciętną szkody ogniowej w wysokości około 300 tys. PLN.

Wysoce kosztowne są także szkody, polegające na niszczeniu lub utracie przedmiotów w transporcie oraz te związane z ubezpieczeniami finansowymi, gdzie szkody mają charakter niematerialny, a wartość roszczenia wynika jedynie z zapisów w dokumentach
- napisano w ujawnionym raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Może zainteresuje Cię to: TYSIĄCE KIEROWCÓW DOSTAJĄ Z URZĘDU WEZWANIA DO ZAPŁATY. A TY PAMIĘTAŁEŚ O TYM WYKUPUJĄC OC

Polecamy także: ZA TO WYKROCZENIE ZAPŁACISZ 5200 ZŁOTYCH MANDATU. OD 1 STYCZNIA KIEROWCY MOGĄ SPODZIEWAĆ SIĘ WYŻSZYCH KAR

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: SZTUCZKI, KTÓRE STOSUJĄ SKLEPY, BY MANIPULOWAĆ KLIENTAMI. NAWET ICH NIE ZAUWAŻAMY