Do końca 2020 roku banki mają czas na przystosowanie swojej działalności do wymogów nakładanych na nie przez rekomendację S, która przygotowana została przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Nowe prawo wymaga od banków m.in. udostępnienia klientom ubiegającym się o kredyt możliwości wyboru między zmienną a przynajmniej okresowo stałą stopą procentową.
Ta druga opcja daje klientom pewność co do wysokości raty, którą będą musieli spłacać przez okres co najmniej kilku lat. To spore zabezpieczenie od rynkowych zawirowań, np. zmian poziomu inflacji czy wysokości stóp procentowych. Niestety jest to zarazem rozwiązanie droższe.
Trudno ocenić, o ile będą droższe kredyty ze stałą stopą procentową. Z badania przeprowadzonego przez HRE Investments wynika, że w sześciu przebadanych krajach przeciętna różnica w oprocentowaniu długu o okresowo stałej (5 lat) i zmiennej stopie procentowej wynosi 0,57 pkt. proc.
Jednak to właśnie od ceny będzie zależała popularność kredytów ze stałą stopą procentową na polskim rynku finansowym. Z pewnością warto będzie skorzystać z tego rozwiązania, jeśli banki zaoferują je po niewygórowanej cenie.
W tej chwili niemal 100 proc. kredytów hipotecznych udzielanych na polskim rynku finansowym stanowią zobowiązania ze zmienną stopą procentową. Takie informacje wynikają z analizy Europejskiego Banku Centralnego. Z kolei w zachodnich krajach zdecydowaną większość stanowią kredyty udzielane ze stałą stopą procentową.
Specjaliści zakładają, że polscy konsumenci mogliby chętniej sięgać po droższe, lecz bezpieczniejsze kredyty o stałej stopie procentowej, gdyby RPP ogłosiło w naszym kraju serię podwyżek stóp procentowych. Na razie się jednak na to nie zanosi.
Na portalu "Życie" dowiesz się również... JUŻ ZA TRZY TYGODNIE SZYKUJĄ SIĘ OGROMNE PODWYŻKI CEN. ODCZUJĄ TO PORTFELE WSZYSTKICH POLAKÓW
Warto sobie przypomnieć... POPULARNY BANK ZNIKNĄŁ DZISIAJ Z POLSKIEGO RYNKU! CO SIĘ STANIE Z JEGO KLIENTAMI
Portal "Życie" informował także o... ZNANY BANK ZMAGA SIĘ Z POTĘŻNĄ AWARIĄ. KONTA KLIENTÓW ZOSTAŁY WYCZYSZCZONE