Postępujące zmiany klimatyczne bardzo negatywnie wpływają na stan mórz i oceanów. Z powodu wzrastającej temperatury wody zmniejsza się zawartość w niej tlenu. Redukcja tlenu prowadzi do powstawania zagrożeń dla wielu gatunków ryb.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) to najstarsza na świecie międzynarodowa organizacja ochrony przyrody. Jak podaje biznesinfo.pl, z raportu organizacji wynika, że na 700 obszarach oceanów doszło do poważnego niedoboru tlenu.

Dla porównania, w latach 60. takich obszarów było znacząco mniej, ponieważ jedynie 45. Widać zatem w jakim tempie powiększa się ich liczba.

- Systematyczna redukcja tlenu w oceanach stanowi coraz większe zagrożenie dla rozmaitych gatunków i sprzyja zmianom w ekosystemach. Z tego powodu cierpią m.in. populacje rekinów, tuńczyków oraz marlinów - przekonywali eksperci na szczycie klimatycznym COP25.

W raporcie zaznaczono też, że redukcja tlenu następuje z powodu coraz mocniejszego nagrzewania się górnych warstw wody. Z tego powodu ilość tlenu ulega zmniejszeniu, co bezpośrednio wpływa na organizmy żyjące w oceanach. Tlenu jest coraz mniej, co zagraża ich życiu i populacji.

Problemem są też nawozy sztuczne, które spływają do mórz i oceanów. Zmniejszają one wzrost populacji alg pobierających z wody tlen. W ten sposób problem niedoboru tlenu wzrasta jeszcze na sile.

Wobec tak dramatycznych zmian, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań oraz zmiana podejścia do globalnego ocieplenia. Grethel Aguilar, Dyrektorka Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, powiedziała, że liczy na postanowienia w sprawie na najbliższej konferencji w Madrycie.

Przypomnij sobie o… MIESZKAŃCY WSTRZYMUJĄ ODDECH! WULKAN MOŻE SIĘ UAKTYWNIĆ W KAŻDEJ CHWILI

Jak informował portal Życie: NA TEN STRAJK WYJDĄ JUTRO TYSIĄCE POLAKÓW. ORGANIZATORZY DOMAGAJĄ SIĘ DZIAŁAŃ ZAMIAST OBIETNIC

Portal Życie pisał również o… USŁYSZAŁA OCZEKIWANE SŁOWO I MA NADZIEJĘ NA ZGODĘ. KLAUDIA EL DURSI MÓWI O KULISACH ZATARGU Z KINGĄ